Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to představuje pokles o 8,6 procenta. Méně bytů se podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) staví jen v Karlovarském kraji.

V Libereckém kraji nebyl do konce září podle statistik dokončen žádný nový bytový dům, převažuje individuální výstavba. Zhruba 87 procent dokončených bytů bylo v rodinných domech nebo v jejich nástavbách a přístavbách. 40 nových bytů vzniklo v rekonstruovaných nebytových prostorech. Dokončen nebyl ani jediný byt v domovech pro seniory nebo v domech s pečovatelskou službou.

Ani v příštím roce se ale podle statistik zřejmě situace nezlepší. I nová výstavba totiž klesá. Do konce září zahájili stavbaři v Libereckém kraji výstavbu 502 nových bytů, o 17 procent méně než loni. Je to největší meziroční propad, který ČSÚ v rámci Česka zaznamenal, stejná situace je i v Karlovarském kraji, kde bylo zahájeno jen 332 nových bytů.

Výstavba nových bytů v Libereckém kraji systematicky klesá od realitní krize v roce 2008. Loni už to sice vypadalo, že trh ožívá, když nově zahájených bytů přibylo, letos ale útlum pokračuje. V nabídce realitních kanceláří je přesto několik desítek nových bytů a to i v krajském městě. Kvůli malé nabídce ale začínají stoupat ceny. Ještě před dvěma lety bylo možné nový dvoupokojový byt v Liberci koupit i za půldruhého milionu korun, v současné době už cena přesahuje dva miliony.

Dnesse nové byty krajském městě pohybují podle nabídek realitních kanceláří v cenách kolem 40.000 až 45.000 korun za metr čtvereční. Třípokojový byt lze koupit podle velikosti od 3,6 milionu korun nahoru. V nabídce je ale například i luxusní byt v uzavřeném rezidenčním komplexu za 8,5 milionu. V Hrádku nad Nisou, ale také v sousedním Jablonci nad Nisou lze nové bydlení pořídit o polovinu, respektive o třetinu levněji.

Znovu se začaly v nabídce objevovat apartmány v lyžařských střediscích Jizerských hor a Krkonoš. Ceny jsou srovnatelné s Libercem. Nové byty nabízejí v Rokytnici, v Buřanech na Semilsku, Vítkovicích, Janově nebo Albrechticích. Třeba stometrový byt u sjezdovky v Albrechticích je možné koupit za 4,29 milionu korun.