Návrh novely zákona o působnosti orgánů ČR v oblasti cen, který počítá s rušením stavebních úřadů na malých městech, se dotčeným nelíbí. „Dohodli jsme se mezi sebou a jednotná odmítavá stanoviska posíláme jak na ministerstvo místního rozvoje, tak na Liberecký kraj,“ sdělil Marek Pieter, starosta Desné.

Právě MěÚ Desná se vedle úřadů ve Velkých Hamrech a Smržovce, novela zákona, jež má vejít v platnost 10. února tohoto roku, dotýká. „Kdyby novela prošla v současném znění, znamenalo by to pro občany ztížení vyřizování podkladů,“ upřesnil Pieter.

Rušené úřady by v případě platnosti novely přešly pod agendu stavebního úřadu v Tanvaldě. Ten by měl převzít i fungování úřadu z Harrachova. „To by ale pro nás znamenalo velké problémy, a to nejen proto, že nedisponujeme potřebnými prostory pro rozšíření stavebního úřadu,“ poznamenal Petr Polák, starosta Tanvaldu.

„Prostě by se v Tanvaldě podle mého názoru agenda úřadu zhroutila. Tanvald nemá ani místo pro tak velký nárůst úředníků,“ doplnil Marek Hotovec, starosta Smržovky. „Navíc jsme ještě neslyšeli názor člověka, který rušení úřadů podporuje,“ doplnil Marek Hotovec.

Připravovaná novela se nelíbí ani lidem, kteří již dnes vyřizují stavbu domu. „Už takhle to je nesmysl. Část papírů musím už dneska řešit ve Smržovce, další věci v Tanvaldě. Kdyby raději rozšířili pravomoce tady těch menších stavebních úřadů,“ sdělil stavebník ze Smržovky.

Dotčená města zastávají vůči novele zcela záporný postoj. „Zásadně nesouhlasíme s jakoukoliv v předloze navrhovanou změnou a navrhujeme ustanovení neupravovat a ponechat současný stav,“ doplnil Marek Pieter.

Podle jeho slov znají desenští úředníci pozemky města zcela detailně a dokonale se orientují v plánech. Rušení stavebních úřadů považují starostové za nepromyšlený krok ministerstva.