Za dvanáct let ztratilo Jablonecko kvůli stěhování přesně 737 obyvatel. Především mladí lidé odcházejí za prací do velkých měst, na venkov naopak míří ti, kterým anonymita davu třeba v Praze vadí.

Tomáš Strouhal bydlel v Železném Brodě. Když před dvanácti lety nastoupil na vysokou školu do Prahy, udělal velký životní krok, byť to tak zprvu možná nevypadalo. Postupně si ale ke škole našel brigádu a díky ní dostal zajímavou nabídku na zaměstnání. „V ten moment jsem přesvědčil i přítelkyni, abychom žili v Praze, protože jsou zde skvělé příležitosti nejen pracovní, ale i společenské,“ vysvětlil Tomáš Strouhal.

Život v Praze se jim zalíbil a v tuto chvíli se chystají pobýt delší dobu. „A to vzhledem k tomu, že jsem si našel práci, kterou si chci udržet a kterou, alespoň zatím, nemohu vykonávat z domova,“ doplnil mladý muž, jehož zná v Železném Brodě kde kdo. Vždyť hrál a zpíval v místní zajímavé kapele InTouch.

Naopak z Prahy na venkov zamířila i s rodinou někdejší dětská filmová hvězda Adam Novák. „Netrvalo ani půl roku a znali jsme všechny z vesnice. V Praze jsem za spoustu let znal v baráku jednoho člověka, tady desítky během pár týdnů. Když jsme se nastěhovali a sousedé věděli, že ještě nemáme kuchyni, spontánně nám přinesli hrnec guláše,“ vzpomněl Adam Novák na čtyři roky staré stěhování do Huntířova.

A proč opustili pulsující Prahu? Oba s manželkou chtěli, aby jejich potomci poznali vesnický život. Líbí se mu volnost, s jakou by se děti v Praze nesetkaly. „Vždyť tady vyběhnou ven a jsou v přírodě. V Praze bychom je museli neustále hlídat. Tady to je jiné. I kdyby se zaběhly, tak vím, že sousedé je navedou zpátky.  A je tu samozřejmě lepší vzduch. Stačí se podívat na ty lesy okolo, no krása,“ usmál se Adam Novák, díky své nejznámější seriálové postavě známý jako Bajza.

Problémy hlásí Tanvald. Opouštějí ho starousedlíci, do města naopak míří sociálně slabé rodiny. Majitelé bytů ve zdejších panelových domech totiž mnohdy odejdou z chudého regionu za prací a byty pronajmou sociálně slabým. Město se proto chce podle starosty Vladimíra Vyhnálka více otevřít turistům. „Chceme sejmout z Tanvaldu nálepku města sociálně vyloučených. Chceme, aby si u nás lidé z velkých měst kupovali i byty,“ popsal Vladimír Vyhnálek.

K tomu má přispět i plánovaná výstavba lanovky na Tanvaldský Špičák. Známé lyžařské středisko je přístupné v podstatě jen z druhé strany, tedy z Albrechtic. Radnice ale nepředpokládá, že by svah Špičáku zbrázdily další sjezdovky. Zpět do Tanvaldu by se však mohli lyžaři dostávat nejen lanovkou, nýbrž i úzkou návratovou sjezdovkou.