Podle ředitelky odboru protiepidemického KHS LK Moniky Hausenblasové není výskyt štěnic v dnešní době ničím neobvyklým. Jedná se především o přetrvávající problém v ubytovnách pro sociálně slabé, kde se klienti často střídají, a v bytových domech, kde jsou byty pronajímány a taktéž dochází k častému střídání obyvatel.

„Výskyt štěnic se v takových ubytovacích zařízeních a bytových domech často opakuje. Problém představují nájemníci bytů, kteří nerespektují pokyny pracovníků deratizační firmy, hygieniků nebo majitelů či správců daných zařízení. Například nezpřístupní všechna riziková místa nebo neprovedou doporučenou likvidaci zamořeného nábytku, který nelze efektivně ošetřit,“ řekla Deníku Hausenblasová.

Provedená dezinsekce pak není dostatečně účinná a přeživší štěnice se po čase znovu namnoží. „K jejich zavlečení může docházet i společně se starým nábytkem, který někdy pochází ze skládek nebo od kontejnerů,“ doplnila.

V tomto roce eviduje krajská hygiena 15 podnětů. Zatímco v okresech Česká Lípa a Semily se setkávají hygienici jen s dotazy, tak na Liberecku (9 případů) a Jablonecku (6 případů) intenzivně řeší hlavně ubytovny a nájemní byty se sociálně slabými lidmi.

Zdroj: Milan Holakovský

Štěnice se začínají objevovat i v panelových domech. Letos obdobný problém řešili například v noclehárně pro lidi bez domova v libereckých Kateřinkách. „Většinou se klienti ohlásí kvůli výskytu sami a díky včasnému upozornění a následně zákroku firmy Tymich ze Smržovky máme pak na dlouhou dobu klid,“ osvětlil situaci správce noclehárny Jiří Beneš.

Jak sám přiznal, prevence není stoprocentní. Přesto se snaží o redukci věcí klientů v noclehárně i ubytovně. „Nejlepší je zakročit rychle po objevení výskytu a zákrok opakovat podle postupu firmy. Po ukončení zákroku nám zde pracovník firmy zanechá přípravek, kterým ještě sami několik dní ošetřujeme zasažené prostory. Díky tomu zatím žádný z pracovníků neřešil tento problém u sebe doma,“ zdůraznil.

Likvidaci štěnic je zásadní neprovádět svépomocí s použitím přípravků běžně dostupných v obchodech. Laický zásah vždy přispěje k šíření těchto parazitů do okolí. „Zamořený nábytek, vybavení a věci, které nelze důkladně ošetřit, doporučujeme likvidovat. Nábytek, který byl určen k likvidaci, nikdy neskladovat venku na volně přístupném prostranství před obytným objektem. Štěnice přežijí ve venkovním prostoru v použitém nábytku jakoukoli zimu,“ upřesnila Hausenblasová s tím, že vždy je potřeba najmout si profesionální firmy, jelikož laický zásah je neúčinný.

Ilustrační foto
Zloděj se schoval pod deku. V chatě na Jablonecku ho vyčenichal policejní pes

Deratizaci se věnuje například frýdlantská společnosti Lidezin CZ, která zaznamenala větší poptávku po svých službách. Mají za sebou 250 až 300 výjezdů. Podle vedoucího manažera Pavla Soukupa ale už dávno neplatí, že problém se štěnicemi mají jen lidé, kteří jsou na štíru s hygienou. I když tento mýtus neustále přetrvává. „Štěnice dokážou žít i tam, kde je dokonale uklizeno. Parazit se může vyskytovat jak v ubytovně, tak i ve čtyřhvězdičkovým hotelu,“ doplnil.

Takto vypadá štenice.Zdroj: ShutterstockŠtěnice jsou asi 5 mm velký bezkřídlý hmyz, který se jako parazit živí výhradně krví. Životní cyklus štěnice zahrnuje 5 stádií, z nichž každé vyžaduje sání krve. Obecně platí, že se štěnice a jejich nymfy přes den ukrývají ve škvírách, skulinách, prasklinách nebo jiných tmavých místech nedaleko zdroje potravy, nejčastěji v konstrukcích postelí, sedacích souprav, v záhybech matrací, ve švech povlečení.