V září roku 2013 v Josefově Dole slavnostně otevřeli Naučnou stezku Gustava Leutelta. Výletní trasa vedoucí rodištěm sudetoněmeckého spisovatele měřila 5,4 kilometru a ještě donedávna nabízela pět zastavení. Stezka začíná u místního nádraží, vede kolem kostela Proměnění Páně a přes Peklo míří zpět k josefodolskému nádraží. „Malý okruh mezi turisty slavil velký úspěch. Díky informačním tabulím se dozví spoustu zajímavostí," pochvaluje si po dvouleté zkušenosti vznik stezky starosta Josefova Dolu Jan Miksa.

Tento rok, přesněji na konci září, byla ovšem prodloužena i na druhou stranu řeky Kamenice. „V současné době měří jedenáct kilometrů," informoval dále starosta s tím, že nyní vede i po katastru sousedních Lučan nad Nisou.

Od pátého zastavení, které nese název Temné údolí, se můžete vydat takzvanou Myší dírou na Karlov ke kapličce, která byla rekonstruována a v příštím roce ji otevřou pro veřejnost. Dále můžete pokračovat na rozhlednu Slovanka a následně se do Josefova Dolu vrátit přes Dolní Maxov opět k výchozímu bodu u nádraží. Na jednotlivých stanovištích stezky se lidé z informačních tabulí seznámí s Leuteltovým životním osudem.

Spisovatel a básník Gustav Leutelt se narodil 21. září 1860 v Josefově Dole v učitelské rodině. Psal hlavně o Jizerských horách, které miloval. Nejznámějším dílem byla Kniha o lese vydaná v roce 1928. Před několika lety se dočkala i částečného českého překladu. Napsal pět románů, několik básní, povídek a vlastivědných studií. V roce 1932 vydal první díl takzvané Nové vlastivědy jabloneckého okresu.

Za neúnavnou spisovatelskou a kantorskou činnost získal Leutelt několik ocenění. Mimo jiné se stal čestným občanem Dolního Maxova a v roce 1920 mu obec Josefův Důl postavila pomník, který můžete vidět i na trase stezky.