Notoričtí stěžovatelé jsou v obcích a městech Jablonecka mezi zastupiteli dobře známi. Nespokojence se vším a s každým mají snad všude. Někteří mají pravdu a svými výtkami upozorňují zejména na přehmaty zastupitelů, jiní si ztěžují na jakoukoli věc. I Deník některé z kauz věčných nespokojenců projednával, a ne vždy chronické stěžovatele svými získanými materiály potěšil.
Každý ze starostů obcí a měst řeší problémy se specifickými stěžovateli jinak. „Takovýmto lidem určitou věc prostě vysvětlujeme do kolečka. Bohužel, v některých případech si stěžovatelé pro sebe fakta znovu překroutí,“ uvedl Marek Pieter, starosta Desné. Podle nejen jeho slov jsou notoričtí stěžovatelé v každé obci a je jen na úřadech dokázat, že právo je mnohdy i na jejich straně. „Jsou někteří lidé, kteří stížnosti opakují, ať již oprávněně nebo neoprávněně. Ti notoričtí si problém nechají vysvětlit nebo se s ním nikdy nesmíří,“ řekl Petr Polák, starosta Tanvaldu.
Podobné problémy řeší i v menších obcích. Z nedávné minulosti Deník popisoval vyvedení Jiřího Maška z jednání zastupitelstva, kde nahrával na magnetofon. „Můj názor je takový, že jak se chovají někteří lidé k nám, chováme se my k nim. Jinak s každým jednáme stejně, byť je to mnohdy složité,“ uvedl Daniel David, starosta Janova. „Mohu potvrdit. Někdy se dá jednat opravdu těžko. Naštěstí se u nás v obci vždy podařilo řešit problémy ku prospěchu obou stran. Ale jak tomu bude do budoucnosti, to nikdo neví,“ konstatovala Jiřina Rybáková, starostka Skuhrova.
„Abych trošku odlehčila, v televizi ukazovali, jak se jeden starosta nemohl domluvit s majitelem drůbeže, tak v místním zpravodaji domluvil přímo slepicím, aby neznečišťovaly veřejná prostranství,“ smála se Libuše Ducháčková, starostka Zásady.
A ve Smržovce? Tam je blaze. „Máme rozumné obyvatele, řešíme spíše majetkové záležitosti. Řekl bych, že jsme šťastné město,“ překvapil Marek Hotovec, starosta Smržovky.
Po celý den se Deník nemohl spojit s Václavem Horáčkem, starostou Železného Brodu, který kvůli stěžovatelům neváhá ani přerušit jednání zastupitelstva.
Ne vždy jsou stěžovatelé jen ti notoričtí a podstatná část z nich má pravdu. Na samotných úřadech a lidech v nich zaměstnaných leží tíha zodpovědnosti i pravomocí.