Bohatý na zvraty je případ stíhání Richarda Hübela, starosty Pěnčína, kvůli falšování dokladů k žádosti obce o dotaci z fondů Evropské unie ve výši 38 milionů na projekt Pěnčínský náhrdelník.
Starosta podle obvinění padělal, pozměnil a ověřil stavební povolení. Na podvod se přišlo a ministerstvo pro místní rozvoj podalo trestní oznámení. „Od projektu jsme ale odstoupili, dělat se s ním nic nebude,“ řekl Hübel.
Proti obvinění podal nyní starosta stížnost. Své jednání nepopírá, vnímá je ovšem jako drobné pochybení, které není společensky nebezpečné. „Výslechy svědků ale důvodnost trestního stíhání potvrzují,“ sdělil ČTK Boris Havel, žalobce pražského vrchního soudu. Nejvyšší státní zastupitelství také o starostově stížnosti rozhodne, protože k zahájení stíhání Richarda Hübela dal policii pokyn tamní žalobce, tedy Boris Havel.
Projekt Pěnčínský náhrdelník měl propojit průmysl, zemědělství a turistiku. Liberecký kraj považoval projekt za jeden z nejvýznamnějších a poskytl na něj i dotace. Kritikům vadilo, že půjdou do majetku soukromé firmy a zpochybňovali smlouvy. Projekt prověřoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten uložil obci pokutu v dalším případě kolem oprav známého Kittlova domu.