Iniciátorkou dvoudenního festivalu, který by do budoucna měl zaměstnat města až na deset dní, je Vendula Prager, která zakládala festival novodobého cirkusu Letní Letná v Praze. „Navazuji na tuto akci a jedním z hlavních cílů nového festivalu mezi sousedícími městy je dát lidem to, co ještě neviděli,“ uvedla Vendula Prager, která získala zkušenosti s organizováním festivalů také v Paříži.

Zahajovací průvod začíná v pátek 23. května na Mírovém náměstí v Jablonci. „Lidé pak budou mít možnost jet tramvají na ústřední místo konání festivalu v areálu pivovaru Konrad a Automuzea ve Vratislavicích,“ doplnila Vendula Prager. Ta toto místo zvolila také proto, že ji k Vratislavicím váže minulost a její předci. Divadelní festival MeziSvěty by neměl zůstat jen ve Vratislavicích, ale také „žít“ v Jablonci a Liberci. „Chceme, aby festival do budoucna dosáhl evropských tendencí,“ konstatovala Prager.

V současné době Jablonci podobná divadelní tradice chybí. Přestože vedení města vyjádřilo obavy o udržení festivalu do budoucna, podpořilo ho a společně s Libercem a Vratislavicemi převzalo nad ním záštitu. „Tradice tu chybí, a právě proto bychom ji měli vybudovat,“ míní mluvčí jablonecké radnice Jana Fričová.Liberec na MeziSvěty zapůjčil festivalové tramvaje, kterými lidé mohou mezi městy putovat. Tramvaje budou plné hudby a komediantů, historie a překvapení.Připravena je také tančírna, divadelní představení, workshopy a dětský den.