„V Jablonci jsou v současné době čtyři obyvatelé, kteří dovršili sta let života,“ uvedla Vladislava Kakrdová, vedoucí oddělení správních agend jablonecké radnice.
Ale jsou i jinde po Jablonecku. Například v Desné žije paní Emilie Hesová, která zanedlouho oslaví 102. narozeniny. Když se narodila, do éteru poprvé pronikly rozhlasové vlny. „Za sto let už člověk něco zažije, byla jsem švadlenou, pracovala ve fabrice až u Pardubic, pomáhala jsem v nemocnici nebo v kuchyni,“ vzpomíná paní Hesová.
Na zdraví nenaříká, chválí lidi kolem sebe a líbí se jí, jak je svět krásný. Stěžuje si jen na nedostatek posluchačů, kterým by mohla vyprávět o svém životě. Podle ní jsou zkušenosti, které nasbírala, k nezaplacení.
Starostovi Marku Pieterovi, který jí v srpnu minulého roku přál k 101. narozeninám, například vyprávěla o létech strávených u slavného režiséra Martina Friče. „Mohla bych napsat román, jen už mi tak neslouží ruce,“ posteskla si paní Hesová.

Další ze stoletých žen žije v Jenišovicích. Ludmila Andráčková v březnu letošního roku oslavila 103. narozeniny. Když se narodila, Albert Einstein publikoval teorii relativity. Paní Andráčková má i po stovce spoustu elánu. „Ráda se směje a nic jí nerozhodí,“ říká její neteř Miluše Rosenbaumová.

Podle zdrojů z České správy sociálního zabezpečení se letos narozenin rovných sta let nedožívá žádný z obyvatel Jablonecka. K 11. lednu podle statistik ČSSZ v celém Libereckém kraji žilo 22 sto a víceletých obyvatel, z toho 19 žen.

Více čtěte v pátečním jabloneckém Deníku