Před sedmdesáti lety zlákal požár v Huntířově, za nepříznivého počasí, šest dvanáctiletých chlapců k tomu, aby se vydali na cestu a mohli pomoci. Jejich cesta, kterou doprovázely hromy blesky, se jim však stala osudnou.
„Přestože byla velká bouřka, rozhodl jsem se společně s mými pěti kamarády na cestu se vydat. Byl hrozný liják, ale kouř, který se valil od Huntířova, nás zlákal. Déšť ustával, ale bouřka neodcházela,“ vzpomíná Ladislav Šikola, který dnes již jediný může tragickou událost popsat.
Bouřka si však nevybírá své oběti. Přehlédla vysoké napětí, hromadu kamení, kvetoucí jeřáby nebo vysoké stromy. Jejím cílem se stalo šest mladých chlapců.
„S čistým úmyslem jsme stoupali mezi mladým obilím a tu se to stalo. Blesk zasáhl. Nebe se políbilo se zemí a jen Oldřich Šikola a Miloslav Šámal byl uprostřed těch horkých rtů,“ popisuje vzpomínku Ladislav Šikola nezapomenutelně vrytou do paměti.
Elektrický výboj zasáhl i ostatní čtyři chlapce, kteří se najednou ocitli mezi životem a smrtí. Zmatek a strach ochromil jejich těla. Ti se však po chvilce vzpamatovali a prchali pryč.
Doktor ze Železného Brodu dva chlapce, kteří se vydali cestou z Malé Skály Hůrou přes Sněhov, Mukařov až přes Bzí, nedokázal zachránit.
Od tragické události, která se stala 26. května roku 1937 uplynulo již sedmdesát let. Výjimečnou událost, při které chlapce hnala víra v to, že lidé si mají pomáhat, stojí za vzpomínku. I toho, čeho všeho je příroda schopna. Ta si nevybírá mezi živým tvorem či mlčící skálou. Tak jako povodně z roku 2002, které smetly stovky obydlí, požáry, které za sebou zanechávají stopy, tak i nemilosrdná bouřka dvěma chlapcům vzala život.
„Čas bolest zahojil. Zapomenout však si tato událost nezaslouží, když motiv jejich činů byl tak šlechetný. Byli to kluci první republiky,“ dodal Ladislav Šikola.