A není sám. Jak vyplývá z novely zákona o obecní policii, nejpozději do roku 2015 musí mít městští policisté maturitu. Z mnoha strážníků se tak chtě nechtě stali studenti. Komu by se do školy nechtělo, měl by smůlu a v roce 2015 by si musel hledat jinou práci.

V Železném Brodě v současné době studují střední školu tři strážníci z dvanácti. „Všichni by ještě letos měli odmaturovat,“ konstatoval velitel železnobrodských strážníků Pavel Hriník.

Ještě loni v únoru chyběla v Brodě maturita pěti strážníkům, dva už ale stihli úspěšně dostudovat.

A co se vlastně městští policisté po nocích učí? „Já studuji soukromou obchodní akademii v Jablonci,“ říká Jiří Krois. Ta ovšem není žádnou podmínkou, protože novela zákona nestanovuje konkrétní typ školy. Zkrátka jde jen o maturitu, obor si může zvolit každý sám.

Nejvíc studujících strážníků je samozřejmě v Jablonci, kde jsme se však konkrétní počet nedozvěděli. Ještě začátkem loňského roku studovalo střední školu devatenáct strážníků z celkových osmapadesáti. Podle ředitele městské policie Jiřího Rulce už ale dnes toto číslo určitě neplatí, protože během posledního roku z městské policie spousta lidí odešla a jiní už mají studium za sebou.

„Teď už nabíráme pouze lidi s maturitou,“ konstatoval Jiří Rulc s tím, že počet aktuálně studujících strážníků bude patrný až z výroční zprávy.

V Desné a Rychnově u Jablonce nad Nisou studovat nikdo nemusí, protože v těchto městech byla už dříve maturita podmínkou pro přijetí do řad městské policie.

Naopak Janově nad Nisou aktuálně studují všichni, respektive oba strážníci.

V Tanvaldu chybí středoškolské vzdělání dvěma strážníkům z celkových pěti, přičemž jeden se studovat chystá a na druhého se vztahuje výjimka ze vzdělání.

Městští policisté, kterým bude v roce 2015 čtyřicet pět a více let, a mají příslušnou praxi a počet vykonaných zkoušek, si totiž maturitu dodělávat nemusejí.