VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strážníci radili seniorům, jak proti nebezpečí

Jablonec n. N. - Jablonečtí senioři získali informace, ale třeba i kukátko či bezpečnostní řetízek.

25.11.2011
SDÍLEJ:

Městští strážníci Miloslav Lejsek a Josef Penz se setkali v jídelně ZŠ 5. května Jablonec s pozvanými seniory v projektu Stáří bez rizik.Foto: Deník/ Lenka Střihavková

Je čas vyzvednout si oběd. Postarší žena vychází ze svého pokoje v domě s pečovatelskou službou. Na chodbě zevluje jakýsi muž. Sotva paní zajde za roh, je skokem uvnitř nezamčeného pokoje a během chvilky má v kapse právě dorazivší důchod. Za několik okamžiků je v pokoji absolutní klid.

Jde o pravdivý příběh, který se stal nedávno v Jablonci. Navzdory preventivnímu programu Městské policie Jablonec s názvem Stáří bez rizik. Strážníci upozorňují zdejší seniory na chování, které může vézt k nebezpečným situacím.

Stáří bez rizik

Projekt v Jablonci doběhl ke svému konci již potřetí. „Cílovou skupinou jsou senioři starší pětasedmdesáti let a osaměle žijící. V rámci přednášek k bezpečnému chování mohou zdarma získat dveřní kukátko a bezpečnostní řetízek včetně montáže,” přiblížil Miloslav Lejsek z oddělení prevence kriminality Městské policie Jablonec.

Besedy v rámci projektu jsou jabloneckými seniory vítány a hojně navštěvovány. „Besedy jsou vedeny velice lidským přístupem, žádné odborné školení. Součástí je i názorný film, na co si dát při konkrétních situacích pozor, což má velký efekt,” chválí projekt Stáří bez rizik Eva Borchertová, vedoucí Klubu jabloneckých seniorů. Instruktážní film pochází z dílny preventistů městské policie.

„Senioři si z přednášky odnášeli i informativní brožurku, samolepky s tísňovými čísly, reflexní pásky a osobní alarm,” přiblížil Lejsek. Á propos, osobní alarm, mezi účastníky besed zvaný písklák - s tím si senioři na besedách mnohdy užili i legrace. To když alarm nechtěně spustil.

Velká obliba

Besedy se mezi seniory staly oblíbenými nejen kvůli informacím, ale i proto, že se na nich sejdou se svými vrstevníky. „Někteří jdou na besedu podruhé, potřetí. Když jim říkám, že podruhé už nic nedostanou, jen nad tím mávnou rukou. A jdou,” usmívá se Borchertová.
Což je jen dobře, protože senioři si to, jak předcházet rizikovým situacím, vryjí do paměti snadněji. Mohou pak sami předcházet okradení, podvodu či přepadení.

O to víc, když se mohou podělit s vrstevníky o nepříjemné zkušenosti, které se staly jim osobně. „A tak vlastně varovat ostatní,” doplnila Eva Borchertová.

O projektu

Během roku proběhly besedy ve Vrkoslavicích, Kokoníně, Proseči a v centru města. „Celkem se těchto akcí zúčastnilo bez jednoho sedmdesát seniorů. Jejich spokojenost a názory na projekt jsme zjišťovali formou dotazníku. Výsledek byl velice pozitivní a ohlasy kladné,” sdělil Lejsek.
Městská policie připravuje projekt Stáří bez rizik za finanční podpory grantu Ministerstva vnitra a města Jablonec pro seniory nad pětasedmdesát let. A počítá s jeho pokračováním i v příštím roce. „Má skvělé výsledky a opravdu pozitivní ohlas. Rádi ho znovu podpoříme,” uvedl Petr Beitl, starosta Jablonce.

Autor: Jan Sedlák

25.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Živý Betlém

Brodem opět projde živý betlém, již sedmý rok po sobě

Policie. Ilustrační foto.

Srazil dívku, od nehody ujel.Teď ho hledají policisté

V Drážďanech už chystají vánoční cirkus

Drážďany – Nejbližší německé velkoměsto nehostí v adventním čase jen proslulé vánoční trhy. Přes dvacet let se zde na sklonku adventu otvírají brány netradičního vánočního cirkusu.

ANKETA: Hlasujte o nejúspěšnějšího sportovce Jablonecka za rok 2017

Jablonecko – Letos poprvé můžete hlasovat také on line. Vystřižený kupon má hodnotu 10 bodů, 1 hlas = 1 bod.

Až do soboty máte možnost navštívit tradiční Vánoční trhy v Jablonci

Jablonec n. Nisou – Až do soboty se konají v centru Jablonce tradiční Vánoční trhy s bohatým doprovodným programem. 

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT