„Hlídky musí být více vidět nejen v centru či v okolí přehrady, chceme zklidnit i městské parky, které se staly rejdištěm bezdomovců,“ popsal Šípek.

Strážníci by měli do ulic vyrážet více po svých, tedy pěšky. „Proto, aby je mohli lidé lépe oslovit a přímo upozornit na problém,“ vysvětlil ředitel. Automobily mají strážníci nově využívat spíše při zásazích.

Nové cyklohlídky

Zvláště v okolí jablonecké přehrady by mohli lidé zanedlouho narazit i na strážníky na kolech. „Připravujeme cyklohlídky, což je takový mezistupeň mezi pěší a motoristickou hlídkou,“ doplnil šéf městské policie. Právě v okolí jablonecké přehrady se strážníci zaměří i na majitele psů, kteří své čtyřnohé mazlíčky nechávají volně pobíhat. Pozornost strážců zákona bude také směřována na nedovolené parkování v pěší zóně města.

Strážníci by se měli dočkat novějšího vybavení. Například bot, které je udrží v komfortu po celou pěší službu za jakéhokoli počasí. Začnou s sebou nosit zřejmě i malé lékárničky, vedení magistrátu a městské policie zatím vyjednává s krajem i o možném nákupu defibrilátorů, protože strážníci se v mnoha případech dostanou ke zraněnému jako první.

Vylepšit se má i technika na odchyt psů. „K odchytu je potřeba speciálně vyškolená a vybavená hlídka. Chceme ji mít ve všech směnách,“ popsal Roman Šípek.

Dílčí změny chystá nový ředitel i v práci strážníků – okrskářů. „Dosud mají pevně stanovenou pracovní dobu, která končí brzy odpoledne. Rád bych, kdyby se alespoň část pracovní doby přesunula do večerních hodin,“ přiblížil Šípek.

Naopak v prevenci kriminality má podle něj městská policie konat jako doposud. Nadále tedy budou probíhat přednášky a besedy jak s dětmi školou povinnými, tak se seniory. Tématicky se budou točit i okolo násilí na ženách.

Šípek byl jasná volba

Nového šéfa městských policistů vybrala komise ke konci minulého měsíce, když předchozí ředitel Luboš Raisner skončil dohodou na sklonku ledna letošního roku. Předcházela tomu kritika z řad vedení města. Vedením městské policie byl pověřen jablonecký zastupitel Michal Švarc, který bude v organizaci nadále zastávat funkci zástupce ředitele.

Do výběrového řízení se podle magistrátu přihlásili tři kvalitní adepti. Konečné rozhodování komise trvalo čtyři hodiny, každý z uchazečů měl čtyřicet až šedesát minut na představení své osoby a plánů, jak dál s městskou policií. „Profil, zkušenosti, záměry, to vše jasně hovořilo pro Romana Šípka,“ popsal člen komise a náměstek primátora Štěpán Matek.

Volbu kvituje i primátor Jablonce Milan Kroupa. „Přál jsem si, aby se stal ředitelem právě on už dlouhodobě. I proto jsem se nestal členem výběrové komise,“ doplnil Kroupa.