„Jde o týmovou práci, ve vodě spolu musíte vyjít a spolehnout se jeden na druhého,“ vysvětluje čtrnáctičlenné skupince v bazénu chlap jako hora. Jarda Kočárek ví, o čem mluví. Tam dole, u dna, v tichu obrovské hloubky byl už nesčíslněkrát. Když je na pomoc volali policisté, většinou to už mělo hodně smutný konec.

Jeho centrum Snakesub je totiž zařazeno do složek Integrovaného záchranného systému. Kdo jiný by měl budoucí záchranáře, tedy studenty 3. ročníku oboru záchranářství a bezpečnost obyvatel v libereckých Kateřinkách, učit jak správně do vody.

Tahle parta dětí si vedle řádných osnov a povinností vybrala ještě kurz, který je dobrovolný. „O prázdninách pak jedou ještě na výuku k moři, získají totiž celosvětově uznávaný certifikát,“ vysvětlil ředitel školy Václav Tichý. Šéf potápěčů k tomu říká, že jde o výcvikový systém IANTD. „Jsou to budoucí záchranáři. Rescue potápění je podstatně náročnější,“ dodává Kočárek.

Hasič, voják, medik i hradní ochranka

Ne všichni z těch, kteří se pod vedením zkušených potápěčů učí v libereckém Babylonu základům, budou profesionálními potápěči. Celkem je studentů třetího ročníku osmadvacet. Příští rok po maturitě uvidí, kam dál.

„Jsme od září 2009 jedinou školou v kraji, který tento čtyřletý maturitní obor nabízí,“ upozornil ředitel Tichý. S každým dalším rokem je zájem vyšší a vyšší. Vedle standardních všeobecných testů musí zájemci o studium zvládnout také testy fyzické zdatnosti. K psychotestům ale nechodí. Dobrý, spíše výborný prospěch je ale u zájemců samozřejmostí.

Přestože je takový fyzicky náročný obor spíše doménou chlapců, na nezájem dívek si na škole rozhodně stěžovat nemohou. I děvčata už mají ve svém rozhodování jasno. „Nebála bych se jít ani na vojenskou misi,“ tvrdí například Žaneta.

V osnovách nechybí dva světové jazyky, právo a zdravotnická první pomoc. „Ale i sebeobrana, horolezectví či střelba,“ poznamenal Tichý s tím, že lektory jsou vždy ti nejpovolanější, profesionálové. Zimní kurz přežití budou zájemcům připravovat členové Horské služby Jizerské hory, na lezeckou stěnu pak studenti půjdou se skupinou speciálních činností u hasičů.

Do vody sám nikdo bez přípravy nesmí

Proč je tolik důležité mít vedle sebe odborníky? „Nejde jen o život zachraňovaného, ale pochopitelně i o život zachránce,“ shrnuje Kočárek. Přesto se někomu začátek výuky může zdát banální. Správné používání ploutví, výdrž na nádech, otevřené oči pod vodou či nasazení masky. „To vše se ale musí u děcek zažít a dělat s jistotou, klidem a absolutní pohodou,“ dodává odborník na slovo vzatý.

I pro potápěče ze Snakesubu jde o nové věci. V kurzech mají většinou dospělé a jen pár dětí či juniorů. Tady je jich čtrnáct téměř stejného věku. „Spolupracovat musí spolu i ti, kteří se na břehu moc nemusí. Naším úkolem je také vysvětlit funkci celku jako týmu. To platí v tomhle oboru nejen u potápění,“ dodal Kočárek.

#nahled|https://g.denik.cz/10/b5/potapeci_2011_anketa_denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/10/b5/potapeci_2011_anketa.jpg|Přestože všichni studenti oboru záchranářství a bezpečnost obyvatel na škole v libereckých Kateřinkách musí umět plavat, hloubkové potápění s přístroji má svá specifika. V aquaparku pod vedením Jaroslava Kočárka ze Snakesubu odstartovali intenzivní kurz. #
Jak vypadá „živá“ voda a ponor do ní si studenti vyzkouší na začátku října. Ponoří se v 17°C do jablonecké přehrady. Neoprény jim v klubu Snakesub ale zapůjčí.