„A protože jde o velmi frekventované místo, vyhodnotil orgán ochrany přírody a krajiny dřeviny jako nebezpečné a zkonstatoval, že důvody zajištění provozní bezpečnosti v uvedené lokalitě předčily ekologický význam dřevin. Proto bylo povoleno jejich skácení,“ sdělila vedoucí odboru městské ekologie jabloneckého magistrátu Štěpánka Gaislerová.

Stromy k pokácení byly označené, avšak pracovníci Technických služeb Jablonec pokáceli jeden strom neoznačený. Z aleje tak zmizely tři dřeviny. Svou chybu uznali a na vlastní náklady zajistí dvojici stromů nových. „Výsadbu všech nových dřevin zajistí na jaře magistrát. Do stromořadí tak přibydou za tři pokácené celkem čtyři nové stromky, přičemž výsadbu dvou z nich uhradí technické služby jako nápravné opatření,“ doplnila Gaislerová.

Před jabloneckou radnicí se představily nové autobusy pro MHD, Mercedes-Benz Conecto a Rošero s hybridním pohonem
Před jabloneckou radnicí se představily nové autobusy. Jezdit začnou od února

Podle náměstkyně pro životní prostředí a strategii města Lenky Opočenské chce jablonecký magistrát do budoucna rozhodně předcházet. Nabízí se tak například výraznější označování stromů.

„Nastalý stav mě velice mrzí. Především proto, že stromy ve městě jsou pro nás i pro mě osobně velmi důležité. Dávají stín, zvlhčují a čistí vzduch, ochlazují své okolí. O stromořadí u přehrady to platí dvojnásob, protože je na frekventovaném místě,“ zdůraznila Opočenská. Do budoucna plánuje město se v nových projektech a výsadbách hodně zabývat podmínkami pro stromy ve městě. „Aby měly dostatečný prokořenitelný prostor, dost zasakované dešťové vody či byly chráněné před solí,“ dodala Opočenská.