S blížícím se adventem začínají náměstí a návsi zdobit vzrostlé jehličnany. Třeba v Železném Brodě instalovali vánoční strom pracovníci Technických služeb už v pondělí ráno. Smrk ztepilý rostl v ulici Vlastimila Rady a zřejmě by rostl ještě nějaký ten rok, kdyby „nezlobil“.

Před lety jej totiž zasadili v blízkosti činžovního domu a svým vzrůstem už ohrožoval okolí. „Nakonec však nebyl pokácen jen tak a udělá radost mnoha lidem, zejména až se oblékne do svátečního kabátu,“ poznamenala Jitka Kolová ze sekretariátu železnobrodské radnice.

Zdejší vánoční strom krášlí už několik let kromě světýlek i skleněné ozdoby vzniklé v huti místní Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské.

JABLONECKÝ JEŠTĚ STOJÍ

Rozsvícení stromu tu naplánovali na pátek 30. listopadu. Program začíná v 10 hodin, strom rozsvítí v 17 hodin po vystoupení předškoláků. O půl šesté zazpívá ještě místní soubor My Gospel s kapelou My Gospel Band.

V Tanvaldu mají vánoční strom od soukromníka. „Vyrostl v katastru města směrem na Albrechtice. Vždy se snažíme, aby vánoční strom vyrostl u nás a aby byl pěkný. Kácení provádíme na náklady města,“ přiblížil starosta Tanvaldu Vladimír Vyhnálek.

Jehličnan tu rozsvítí o den později než v Železném Brodě, tedy v sobotu 1. prosince. Akce začne v 16.30, vystoupí žáci ZUŠ Tanvald, k vidění bude živý betlém. Samozřejmostí bude bohaté občerstvení. V neděli 2. prosince pak rozsvítí svůj strom i hasiči na Horním Tanvaldu.

Strom pro Jablonec ještě stojí, padne až v pondělí 26. listopadu. Smrk ztepilý se začne kácet kolem 8. hodiny ranní na městském pozemku v lokalitě Mánesova V Luzích. „Dopoledne se předpokládá instalace a kolem oběda už by měl strom na náměstí stát. Celou akci ale může zkomplikovat počasí,“ sdělila mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Letos bude na Mírovém náměstí strom upevněn v novém stojanu, který je zapuštěný pod zemí. Kmen je uložen hlouběji a není uchycen šrouby jako v minulosti, ale kovovými pláty. Slavnostní rozsvícení se koná o první adventní neděli 2. prosince od 17 hodin. S koledami vystoupí pěvecký sbor Vrabčáci pod vedením Pavla Žura, hostem večera bude Jan Smigmátor.

Brzy se však dočkají i domácnosti. Společnost Vánoční stromky řezané z Libštátu pěstuje jehličnany na 15 hektarech lesa a hlásí, že stromků ze Semilska bude letos dostatek. „Každoročně dodáváme na trh 8 až 15 tisíc kusů vánočních stromků,“ popsal jednatel společnosti Vladimír Janata.

I v segmentu vánočních stromků se podle něj objevují rok od roku různé trendy. „Ty však poznáme podle prodeje až po sezoně. Ale stabilně jsou v oblibě jak borovice černá, tak jedle kavkazská, na Jablonecku je stále populární i smrk ztepilý,“ vypočítal Janata.

Letošní sucho se podepsalo na sazenicích vánočních stromů na další roky. „V našem kraji nebyly úhyny veliké, přímo u nás zhruba deset procent. Zasychaly hlavně jedle,“ popsal pěstitel vánočních stromků.

Ceny stromků domácích pěstitelů i těch z dovozu by měly zůstat na zhruba stejné úrovni jako loni. U smrků začínaly loni u prodejců v regionu na 300 korunách, vzrostlá jedle stála ale až tisíc korun.