Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti brání svou školu

Kamenický Šenov – Nechceme do Boru! Neberte nám naši sklandu! Hlasitě skandovalo v pondělí během protestního pochodu na sedmdesát studentů Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově v pondělí po osmé hodině ráno.

8.12.2009
SDÍLEJ:

RAKEV, která symbolizuje zánik nejstarší sklářské školy na světě, položili studenti šenovské průmyslovky před hlavní vchod jejich možné budoucí školy.Foto: Deník/ Petr Šimr

Bouřili se tak proti záměru sloučit jejich školu se sklářskou školou v Novém Boru tak, jak navrhuje její zřizovatel Liberecký kraj.

S transparenty v rukou a rakví, která symbolizovala zánik nejstarší sklářské školy na světě, si nejprve přišli pro podporu na šenovskou radnici. Poté zamířili centrem města na Panskou skálu. Dva ze studentů neváhali a vylezli na Varhany, čímž symbolicky propojili dva nejznámější atributy Kamenického Šenova.

Nechtějí se stěhovat do Nového Boru

„Do Nového Boru nepřestoupím. Hlásil jsem se do Šenova kvůli jménu a prestiži, kterou škola má ve světě,“ argumentoval jeden ze studentů, který je v maturitním ročníku.

„Jak si to představují, že měsíc před maturitou přejdeme jinam. To máme maturovat s učiteli, které neznáme, a za téhle situace? Kde vůbec berou jistotu, že přestoupíme do Boru, jsou přece i jiné školy,“ přidala se jeho spolužačka.

Cesta studentů pokračovala přesunem do Nového Boru před sklářskou školu, kde skandováním vyvolávali její ředitelku Ilonu Jindrovou. Marně.

„Je vidět, že si paní ředitelka váží svých budoucích studentů, kteří jí pomohou doplnit počet chybějících žáků,“ nechala se slyšet jedna z protestujících.

Studenti tak pouze položili rakev, do níž vložili otázky pro ředitelku Jindrovou, před hlavní dveře borské školy a odešli na krátkou pouť po Novém Boru.

„Jsme sklářská oblast a škola v Šenově má světové jméno. Vzešli z ní známí skláři a umělci. Nesouhlasím s jejím zrušením. Studentům přeji, aby svůj boj vyhráli,“ řekla okolo procházející Věra Fišerová.

Ředitelka nepřišla. Měla inspekci

„O demonstraci jsem nevěděla a právě v době, kdy studenti přišli před školu, jsme zahajovali hospitační proces České školní inspekce. Na gymnázium přijelo šest inspektorů, jednali jsme,“ vysvětlila ředitelka novoborské sklářské školy Ilona Jindrová, proč nepřišla osobně mezi studenty.

„Nemám mandát vyjadřovat se ke sloučení škol, to je věc zřizovatele, tedy krajského úřadu. Kraj se nás pouze dotázal, zda bychom kapacitně a organizačně zvládli sloučení. Řekla jsem, že ano a za tím si stojím,“ dodala.

„Myslím, že celá situace je natolik závažná, že si mohla najít pár minut čas a s našimi studenty si promluvit,“ stál za svými žáky František Janák, ředitel SUPŠS v Kamenickém Šenově.

Liberecký kraj chce školy sloučit do Nového Boru kvůli nedostatku žáků. Argumentuje rovněž vysokými provozními náklady, které si speciálně zaměřená výuka vyžaduje, či špatným technickým stavem šenovské průmyslovky, jejíž rekonstrukce by si vyžádala miliony.

„Měli by si uvědomit, že nejde jen o peníze, ale hlavně o prestiž a jméno školy známé po celém světě. Myslím, že už je ale rozhodnuto,“ komentoval Petr Los, jehož dcera studuje v Kamenickém Šenově.

Možný zánik nejstarší sklářské školy na světě, o níž rozhodnou definitivně krajští zastupitelé v lednu, vyvolal velkou vlnu protestů.

Prostřednictvím internetu se šíří petice na její záchranu. Tu již podepsala řada známých uměleckých osobností z celého světa. Někteří z nich přijedou ve čtvrtek do Kamenického Šenova, aby na svolané tiskové konferenci školu osobně podpořili. Mezi pozvanými je i druhá strana - náměstek pro resort školství Radek Cikl.

Podle studentské rady ale jejich protesty pondělkem nekončí. Jsou připraveni pokračovat a jet vyjádřit svůj nesouhlas pod okna krajského úřadu v Liberci. „Chceme, aby v Liberci věděli, že nám není jedno, co se školou bude,“ dodal absolvent šenovské školy Václav Frömmel.

Autor: Radmila Pokorná

8.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Jablonec n. N. - Pardubice. Jablonec - červené dresy
10

V Jablonci se hraje extraliga házené

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Liberec - Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Klub Na Rampě tento týden hostí další ročník festivalu filmů

Jablonec nad Nisou – Právě dnes, v úterý 17. října, odstartuje v Klubu Na Rampě již patnáctý ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů.

ANKETA: Zavedli byste školní uniformy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení