Nejlepší z nejlepších. Studenti z jabloneckého Gymnázia U Balvanu ovládli celostátní kolo soutěže Europa Secura 2019. Za výhru v pětidenním klání zaměřeném na mezinárodní bezpečnostní politiku vyrazí do Bruselu.

Do soutěže se v základním kole zapojilo téměř 1600 studentů z celé republiky, kteří absolvovali znalostní on-line test. Do finále postoupilo 42 týmů, mezi nimi i ten z jabloneckého gymnázia. Finálové kolo probíhalo na vojenské základně v Brdech, kde týmy plnily nejrůznější úkoly v terénu i na složitých jednáních coby diplomaté členských zemí EU a NATO. Na jablonecké studenty Markétu Hlaváčkovou, Annu Bobkovou a Cyrila Vacka připadlo Chorvatsko.

Předtím, než soutěžící vyrazili do terénu, museli projít náročnou přípravou. Mezi jejich nové dovednosti se tak zařadilo překonávání vodních překážek, zdolávání skalních masívů či první pomoc. Často museli překonávat své vlastní hranice. „Líbilo se nám zjištění, že jsme v náročné situaci a v krátkém časovém úseku schopni se semknout a spolupracovat s doposud neznámými lidmi,“ shrnula Markéta Hlaváčková.

Pět dní v rolích diplomatů ve fiktivním státu Dormenistánu bylo plných zvratů, nečekaných událostí a získávání zkušeností. V průběhu zhruba 30kilometrového pochodu procházelo 42 družstev nebezpečnými zónami a zajišťovalo různé důkazy na souši i ve vodě. Při chůzi v lese se třeba náhle ozval výbuch a křik muže. „Pomozte mi, můj kamarád je zraněný. Pomozte. Rychle,“ křičel vojenský policista v roli obyvatele Dormenistánu.

Nástražný drát, výbuch a první pomoc

Jinde zase nastražený drát při neopatrném pohybu „diplomatů“ odpálil dýmovnici a imitační výbušninu. Pyrotechnická nebezpečí a ošetření podle základů první pomoci bylo jen jedno z mnohých stanovišť, na která studenti na své cestě mimo základnu narazili.

Po celé anabázi a zhodnocení ale bylo vše jasné: zcela zaslouženě zvítězilo družstvo z Jablonce. „Je to pro nás neskutečné překvapení. Do tohoto kola jsme šli spíše s cílem překonat sami sebe než s cílem vyhrát,“ shodli se vítězové.

„Soutěž nás svou originalitou, realitou a někdy i náročností donutila zapomenout na všední starosti a plně jsme se ponořili do situace,“ doplnila Markéta Hlaváčková.

„Vidět úsměvy vítězů je nejhezčí odměnou pro mě i všechny vojáky, kteří se na celé akci podíleli,“ připomněl Petr Toman, který soutěž koordinoval za Ministerstvo obrany ČR. Tři vítězná družstva zamíří na třídenní studijní cestu do Bruselu, kde navštíví instituce EU a NATO a seznámí se s jejím fungováním. „Cesta se uskuteční díky podpoře Zastoupení Evropské komise v ČR,“ vysvětlil koordinátor celého projektu Martin Vokálek.

Kromě vítězů z Gymnázia U Balvanu vyjedou na zájezd do Bruselu rovněž studenti z příbramského gymnázia a stejné instituce v Havlíčkově Brodě.

Projekt Europa Secura
- Projekt je určen pro studenty středních škol, organizuje ho Institut pro evropskou politiku Europeum, Ministerstvo obrany ČR a Armáda ČR.
- Náplní celostátního kola byly tyto aktivity: survival – přežití ve ztížených podmínkách Dormenistánu, diplomatická simulace – týmy hájí pozice svých vlád, národní večer – vtipná prezentace jednotlivých států, další individuální i kolektivní soutěže.