Na chodbách Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě panuje mírné dusno. Právě v těchto dnech totiž probíhá školní část maturitních zkoušek.
Před maturitní místností sedí několik dívek. Nervozita je znát. „Ježíši, ať už to mám za sebou,“ říká jedna druhé.
Maturitní komisi předsedá Petr Horák, pedagog výtvarných předmětů ze Střední uměleckoprůmyslové školy v Jablonci. Na maturity dohlíží inspektorka České školní inspekce. „Monitoruje systém zkoušek,“ vysvětlila Zdeňka Laštovičková, ředitelka SUPŠS, která povede maturitní komisi právě výměnou na jablonecké SUPŠ.
V maturitní místnosti jsou naaranžovány praktické maturitní práce. A je na co se dívat. Například futuristický opasek, který je po obvodu nabíjený mini solárními panely. Podle toho, jak intenzivně světlo svítí, blikají led diody na přezce.
Nebo velký rozvinutý fotografický film, samozřejmě ze skla. V políčkách vykreslila Pavlína Zelenková obrázky vzpomínek.
Další z objektů zřejmě využije škola coby pozvánku. Sestava ovoce a zákusků ze skla by mohla lákat na prohlídku školy v rámci akce Skleněné městečko. „Představa je, že by se dílo umístilo do vitríny skutečné cukrárny,“ přiblížil Martin Hlubuček, zástupce ředitelky.
Studenti přistupovali k pracem rozdílně. Mezi výtvory se tak najdou objekty drze moderní i překvapivě tradiční. „Mezi ty tradiční patří například soubor figurek s názvem Čtyři jezdci Apokalypsy. V podstatě se jedná o retro, ale opravdu zdařilé retro. Technologie výroby skla se vrací ve vlnách a tohle je jedna z nich,“ podotkl Hlubuček.
Pohled na tabuli napoví, jak si studenti poradili s obhajobou svých prací, která proběhla v pondělí. Ze čtyřiadvaceti studentů výtvarného směru jich odmaturovalo za výbornou celkem sedmnáct.
„Maturitu zatím zvládají skvěle. A to i ti, a není jich málo, kteří si vybrali vyšší úroveň. Státní maturita zatěžuje spíše zkoušející, je s ní spousta papírování,“ přiblížila Laštovičková. Komise do konce týdne vybere nejlepší maturitní práci výtvarného směru. Která to bude? Není nic jasné, ale komise již favority má.
A studenti? Ti mají větší strach z písemných státních maturit, které je čekají za čtrnáct dní.