Projekt navazuje na nultý ročník, který, stejně jako letošní, měl za úkol prohloubit spolupráci mezi sklářským průmyslem a uměleckými školami.

„Studenti, ale i profesoři nebo designeři naší společnosti si mohli vybrat z jedenácti témat, která zasahují jak do oblasti bižuterie, tak i do netradičního použití skleněných polotovarů,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Jablonex Group Lukáš Jankovský s tím, že letošní ročník zahrnuje jedno povinné téma, a to zpracovat různé varianty populární perle Jacqueline. „Hlavní designer společnosti Jiří Šebesta na tomto tématu s názvem Former first lady trval, jelikož je třeba dát této jablonecké stálici nový nápad nebo modernější vzhled,“ doplnila organizátorka workshopu Jana Floriánová.

Šestice vzorkařů z Jablonex Group a studenti ze Střední umělecko průmyslové školy v Jablonci, SUPŠ sklářské v Železném Brodě, Střední školy řemesel a služeb a z Katedry designu Technické univerzity v Liberci v tomto týdnu budou tvořit šperky nejvíce na témata Bižuterie pro moderní ženu 21. století, Maturitní ples a Džungle v bižuterním světě.

„Jedním z témat je také Doplňky pro modely Beaty Rajské, která zapůjčila dva modely, ke kterým budou studenti navrhovat a tvořit šperky,“ uvedla Floriánová. Studenti mohou pracovat v dílnách ve svých školách nebo přímo v prostorách Jablonex Group. Tak se rozhodla čtyři děvčata ze SUPŠ sklářské v Železném Brodě. „Nejlépe se mi navrhovaly šperky na téma Maturitní ples,“ zmínila studentka čtvrtého ročníku Marie Šimková.

Módní návrhářka Beata Rajská převzala patronát nad Týdnem nápadů a je nejen předsedkyní hodnotící komise, ale také má pro účastníky význam jako odborná poradkyně.

Týden nápadů oproti loňskému ročníku musí splňovat ještě další podmínky. „Výrobky musejí být z našeho materiálu, ten mají účastníci plně k dispozici a musejí být vyrobitelné. Navíc letos do komise zasedli dva lidé z výroby a jeden z obchodní sféry a tito lidé dohlédnou na to, aby konečný výsledek byl také prodejný,“ vysvětlila Floriánová.

Aby se předešlo protekčním dohodám, odborná komise nebude při svém pátečním hodnocení znát jména zhotovitelů. Ti nejlepší pak dostanou věcnou odměnu při slavnostním zakončení v sobotu dopoledne. „Nejlépe ohodnocené práce pak budou vystaveny v Palace Jablonex,“ dodal Jankovský.

V loňském ročníku nejvíce zaujala porotu se svým party setem Markéta Janků z Katedry Designu TU v Liberci. Jana Floriánová dále potvrdila, že pro dvě ohodnocené měli připravenou cenu v podobě měsíční stáže ve firmě. „Děvčata odvedla velmi kreativní práci a s jednou z nich máme v plánu nadále externě spolupracovat. Jedná se o pozici designér,“ uzavřela Floriánová.