Tanvaldská akademie je jednou z jedenácti škol v Libereckém kraji, na které se studenti zapojili do celorepublikové akce. Studentské volby jsou součástí projektu Kdo jiný? zaměřeného na podporu aktivní účasti mladých lidí v občanské společnosti. Probíhají na gymnáziích, SOŠ a SOU a účastní se jich studenti starší patnácti let.

„Všechno si sami zorganizovali, z městského úřadu si půjčili i zástěnu," uvedla Zdeňka Juklová, učitelka společenských věd a garant voleb na nečisto. Podle ní je patrné, že studenti vybírali jednoznačně pravicově. „Podle mne osmdesát procent z nich ví moc dobře, které strany jsou pravicové a které levicové," upozornila pedagožka s tím, že výsledek tedy není náhodný.

Volilo 60 žáků z 85 možných. Je jeden hlas dostali Zemanovci, dva dělnická strana a tři komunisté. ODS vyhrála s 15 %, ANO získali 15 % a TOP 09 pak 11,6 %.

V Tanvaldě už mají s volbami nanečisto praxi. Loni tu vybírali prezidenta republiky.

Chtějí vyburcovat zájem u ostatních

Trojice studentů Obchodní akademie z Tanvaldu se rozhodla vyburcovat své spolužáky, aby se začali zajímat o dění a o politiku. „Jsou tu znovu tendence zvolit komunisty. Je třeba před hysterií varovat," míní Michal Bláha, který se spolu s Lucií Čejkovou a Petrem Davidem ujal organizování Studentských předčasných voleb do parlamentu 2013.

Jak vás to napadlo? Jste jediná škola na Jablonecku, kde studenti vybírali poslance.

Se společností Člověk v tísni, který projekt realizuje, jsem už spolupracoval. Věděl jsem, o co jde. Mrzelo mne, že Liberecký kraj má tak málo škol, které se zapojují do voleb na nečisto. Chtěli jsme dát motivaci ostatním. Aby se o dění začali zajímat. Patnáct spolužáků bylo z prváku. A navíc nás tři i politika baví.

S čím jste měli nejvíce práce?

Už jsme věděli, co nás čeká. Všechno bylo jako doopravdy. Vybírali jsme ze čtyřiadvaceti stran. Myslím, že jsme už ani nepotřebovali tolik pomoci od naší profesorky Juklové, hodně nám vyšla vstříc paní matrikářka Zacpalová, od které jsme měli půjčenou zástěnu i skutečnou urnu.

Vy ale už můžete všichni volit doopravdy.

Mě je jednadvacet, Petr i Lucie jsou již plnoletí, takže my půjdeme už i ke skutečným volbám.

Jak se rozhodnete, jak vyberete? Podle programu nebo podle osobností?

Samozřejmě že podle programu, ale je potřeba se podívat i na ty osobnosti, zda jsou schopní program vůbec realizovat a sliby splnit. Osobně budu volit Občanskou demokratickou stranu. Jejich program se mi navíc líbí, že je zaměřen na mladé.