Přijeli se podívat na přehrady. Třicítka studentů z celého světa si prohlédla vodní díla na Jablonecku. Studenti sedmi evropských vysokých škol se zúčastnili terénního cvičení Letní školy Natural Disaster Prevention. Školu, zaměřenou na prevenci přírodních katastrof, pořádá Česká zemědělská univerzita v Praze.
„Víme, že na Jablonecku je mnoho historických i moderních vodohospodářských objektů, které stojí za to vidět,“ vysvětluje zájem o místní vodní díla Jakub Stibinger, organizátor Letní školy.
Při prohlídce hráze ve Mšeně si studenti prošli sto let starou chodbou v podzemí a u nádrže Josefův Důl obdivovali moderní řešení. Nevynechali ani památník na tragedii z roku 1916 na Bílé Desné a další objekty. „Dík patří Janu Jirákovi z Českého meteorologického ústavu z Jablonce a hráznému ze Mšena Jiřímu Chmelařovi, kteří nás prováděli,“ dodal Stibinger. Účastníci školy si pochvalovali, že akce profesně spojuje obory, jakými jsou hydrologie, vodní hospodářství, sociologie s psychologií v krizových situacích při povodních nebo suchu.
Peníze na projekt Letní školy získali organizátoři ze stipendií Spojených národů z Rozvojových programů ministerstva školství. „Prostředky jsme použili na ubytování účastníků, a také k uskutečnění terénního cvičení v oblasti Jizerských hor,“ upřesnil Pavel Kovář, prorektor zemědělské univerzity.
Exkurzi vodními díly na Jablonecku a dalšími technickými zařízeními absolvovali i studenti ze Zimbabwe, z Peru a z některých asijských zemí.