Dostat problematické děti z ulice, takový byl původní smysl Ceny Vévody z Edinburghu (dále jen DoEA). V roce 1956 ji založil manžel britské královny Alžběty II. princ Phillip. Program rozvíjející široké spektrum talentů mládeže se za šedesát let existence rozšířil do 114 zemí světa. „Dneska je to spíš o tom, dostat je od mobilů a počítačů,“ říká ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Kamenickém Šenově Pavel Kopřiva. Dvě jeho studentky program nedávno dokončily.

Alena Lišková a Sabina Falcmanová po třech letech neutuchající práce dosáhly nejvyššího, zlatého stupně DoEA. Certifikát a medaili si převzaly při slavnostním setkání s princem Edwardem, nejmladším bratrem prince Charlese.

SLAVNOST V SENÁTU

Ceremoniál se uskutečnil v Senátu během princovy nedávné návštěvy České republiky. „Bály jsme se, že bude setkání náročné, ale princ byl neuvěřitelně příjemný, dokonce s námi vtipkoval,“ popisuje slavnostní chvíle Sabina Falcmanová.

DoEA má čtyři stejně důležité pilíře. Její absolventi musejí pro zdolávání jednotlivých stupňů rozvíjet praktické a sociální dovednosti, sportovat a musejí se také věnovat dobrovolnické práci. Na konci každého stupně je navíc expedice. Například letos jela děvčata do Polska mapovat tamní zříceniny.

NEODJEL S PRÁZDNOU

Plastika z dílen šenovské sklářské školy, kterou si vévoda odvezl domů.Zdroj: SUPŠS„Máme z nich radost, že u toho vydrží. Aby někdo u něčeho vydržel v dnešní době tekutých médií, je skoro zázrak,“ podotýká ředitel Kopřiva. Škola si pro královského prince na oplátku připravila ukázku své práce, skleněnou plastiku z dílny Josefa Kříže, navrženou vedoucím brusičského oddělení Petrem Stachem.

DVEŘE OTEVŘENÉ

Podle místních koordinátorů DoEA je ocenění ve Velké Británii prestižní záležitostí, která takříkajíc otevírá dveře do společnosti. Děvčata se ale do náruče „hrdého Albionu“ hned nevrhají. „Já se hlásím na architekturu,“ sděluje své plány Alena studující čtvrtý ročník. „Já bych ráda jela do Francie, ale třeba mi to tam také nějak pomůže,“ směje se o rok starší Sabina, která je nyní v nástavbovém programu šenovské školy.