Času moc není, na rozdíl od většiny jiných míst se totiž rozsvítí už tuto neděli. „Strom rozsvěcíme týden před začátkem adventních trhů, protože ty zmenšují kapacitu náměstí. O akci je velký zájem, náměstí bývá plné, a kdyby tady byly stánky, vešla by se sem tak půlka lidí,“ vysvětlil za organizátory Ondřej Červinka. Ten také upozornil, že se v Liberci budou konat trhy hned na třech místech. „Kromě náměstí Edvarda Beneše budou také před OC Plaza a na Soukenném náměstí. Tam začínají už tuto neděli,“ dodal.

Návštěvníci trhů se mohou těšit na čtyřicítku stánků s klasickým vánočním zbožím i dobrotami. Velkou radost letos udělají organizátoři dětem, které se budou moci svézt na kolotoči. A chybět nebude ani loni velmi úspěšný Fialův mechanický betlém. Připravena je i řada koncertů, v kostele sv. Antonína Velikého mimo jiné zazpívá Ondřej Ruml.

Bohatší a zábavnější akci slibují i pořadatelé Vánočních trhů v muzeu v České Lípě. „Letos budeme mít více stánků než loni, takže bude mnohem větší nabídka občerstvení,“ sdělila Jana Jermanová Jakubská z Vlastivědného muzea v České Lípě, podle které si budou moci návštěvníci pochutnat jak na tradičních jídlech, jako jsou klobásy, kremrole, trdelníky a podobně, tak například i na moderní raw stravě. Chybět nebude ani klasický doprovodný program.

Jablonec podle mluvčí města Markéty Hozové sází na jistotu a žádné velké změny na letošní advent zdejší vedení nenaplánovalo. Návštěvníci se dočkají tradičních dílniček, koncertů a charitativní akce Primátorský svařák.

ČERT JAKO PRŮVODCE

Na ukázky řemesel a prodej tradičního dřevěného, kovového, látkového či skleněného zboží lákají Řemeslnické trhy v Turnově a na sychrovském zámku. Ten si dokonce připravil i několik novinek. Kromě toho, že bude tržnice o víkendu otevřená až do 18 hodin, tak si po dobu trvání akce budou moci děti prohlédnout zámek v doprovodu čerta.

Komu by nabídka trhů v kraji nestačila, může jet zjistit, jak chutná svařák v německé Žitavě či Drážďanech. „Naše trhy nezačínají klasickým rozsvícením vánočního stromu, ale roztočením velké vánoční krušnohorské pyramidy,“ upozornila za pořadatele Susanne Arens. Trhy v Drážďanech začnou ve středu 28. listopadu a jejich vrcholem bude jako už tradičně Štolová slavnost o druhé adventní sobotě, které se každoročně účastní desetitisíce lidí. „Start průvodu je mezi Zwingerem a Rezidenčním zámkem na ulici Taschenberg a od 12 hodin se obří štola bude prodávat na Altmarketu,“ dodala Arens.

Kam vyrazit na vánoční trhy

Liberecký advent

25. 11. Rozsvícení stromu
25. 11 – 23. 12. Adventní trh na Soukenném náměstí
30. 11. – 23. 12. Adventní trh před libereckou radnicí

Vánoční trhy v muzeu v České Lípě
4. 12. – 9. 12.

Advent 2018 Jablonec n. N.
1. 12. – 20. 12.

Frýdlantský advent
2. 12.

Adventní trhy na Sychrově
1.–2. 12.

Řemeslnické trhy v Turnově
7.–8. 12

Rozsvícení vánočního stromečku ve Vratislavicích
1. 12.

Mikulášské rozsvícení vánoční stromu v Chrastavě
5. 12.

Vánoční trhy Žitava a Drážďany
8. – 16. 12. (Žitava)
28. 11. – 24. 12. (Drážďany)