Zářivkové světlo dodává prazvláštní odlesk umakartovému nábytku obřadní síně, stejně jako pleši předsedy národního výboru třímajícímu v ruce desky.

Umělohmotná květina se stuhou „Novomanželé“ dodává místu punc absurdity. Recitátor unaveně splní svoji povinnost, načež se svatební hosté zvednou a obřad je u konce. Z děravých reproduktorů ještě zazní hudba, ne nepodobná té z krematoria.

Ano – ještě nedávno by takhle začínal popis většiny svateb. Doba jde ale kupředu a co se svateb týče, pádí přímo mílovými kroky.

Měli jste netradiční svatbu na netradičním místě? Chcete snímek zařadit do naší fotogalerie? Pošlete jej se základními údaji na adresu lenka.strihavkova@denik.cz - Ukažte svůj den D ostatním.

Svatba s vůní zvířat za pět tisíc

Zažít neobvyklou, ba přímo exotickou svatbu chce dnes čím dál více mladých párů. Inspirují se ve filmech, přicházejí ale i s vlastními nápady. Přesně jako pražští novomanželé, kteří si řekli své ano v liberecké zoo v roce 2005. Od té doby je následovalo několik dalších párů, loni zoo organizovala dvě svatby. Jednu na vyhlídce u žiraf a druhou v pavilonu tropů.

„Zpočátku jsme to brali jako službu lidem, kteří byli s naší zahradou nějak spojeni, ale později, když o to byl mezi lidmi zájem, jsme svatby začali nabízet prostřednictvím magistrátu všem novomanželům,“ řekl mluvčí Zoo Liberec Ivan Langr. Zájemci o svatbu s vůní sloního trusu a za zvuku opičích skřeků si musejí připravit pět tisíc korun.

Za ně zoo svatebčanům a dalším deseti hostům garantuje vstup a také soukromí při obřadu.

Na louce i radnici, vstříc vyjdou všude

Region nabízí i další zajímavá místa, kde se dá vlézt do chomoutu. Podle liberecké matrikářky Ivany Jadrné se jedná o známá místa, například muzeum, Oblastní galerie, Ještěd, zoo, různé restaurace, případně zahrady domů, kde svatebčané bydlí. „Nejkurióznější svatbu jsme zažili v srpnu 2009 na liberecké přehradě. Přesto ale největší zájem stále přetrvává o radnici,“ podotkla Jadrná.

Podobný trend zaznamenala i svatební koordinátorka Kateřina Jírová: „Lidé mají větší zájem o nevšední svatby a tak volí zámky, hrady a také přírodu - mnozí si již plánují svatební obřad na zahradě domu - chalupy, ke které mají citový vztah a prostředí je jim bližší než klasická obřadní síň.“ Svatby se již konají i na pláži, což je pro náš kraj velkou zvláštností a k tomu často poslouží Máchovo jezero.

Snoubence na rozkvetlé louce oddávala i českolipská starostka Hana Moudrá. „Pro novomanžele to mělo asi nějaký symbolický význam, snad se tam i seznámili. Nevěsta měla ve vlasech květiny, bylo to moc pěkné,“ vzpomněla na netradiční svatbu starostka. Před jabloneckým exstarostou Jiří Čeřovským si své ano řekl pár v den komunálních voleb pod stromem na Nové louce.

Jestli svatbu na místě mimo obřadní síň matrika povolí, záleží na jejích úřednicích. Obvykle ale souhlasu nic nebrání, například jablonecká matrika ještě nikdy nikoho neodmítla, ať už byl požadavek sebebláznivější.

„Měli jsme tu svatbu v tramvaji, ve vlaku, v loučenském kostelíku i na vyhlídce u rozhledny Petřín. Snažíme se všem vyhovět. Jediný náš požadavek je, aby místo bylo dostatečně důstojné pro svatbu,“ říká vedoucí matričního úřadu Marcela Gottwaldová.

Romantika zámků a hradů láká stále

Hrady a zámky jsou asi nejrozumnějším kompromisem mezi svatbou tradiční a zároveň exotickou. Romantické hradby, cimbuří a královské salony lákají svatebčany v Libereckém kraji nejvíce na Sychrov, kde si ročně své „ano“ řekne přibližně stovka párů. Podle vedoucího zámeckého oddělení návštěvnického provozu Jaromíra Náměstka je důvodem ke svatbě na zámku zejména touha odlišit se od průměru.

„Když už někdo chce svatbu na zámku, většinou má k dispozici nějakou tu korunu navíc, aby si zaplatil nadstandardní služby, jako jsou třeba projížďky v kočáře, vypouštění bílých holubů, altány v parku a podobně, které na svatbě na radnici nezrealizujete,“ vysvětlil Náměstek.

Na takovou svatbu si musíte připravit klidně i 150 000 korun. Na zámku se ale můžete vzít i tehdy, když máte do kapsy hluboko. Sychrov nabízí nejlevnější variantu, kterou je svatba v zámeckém prostoru s lehkou výzdobou za 3 500 korun. Na Sychrově už zažili i svatbu, kdy si novomanželé pronajali zámecký park a uspořádali v něm obří gardenparty.