V těchto dnech vrcholí přípravy na první uvedení Oratoria Pražské Jezulátko z pera rebela vážné hudby Varhana Orchestroviče Bauera. Po celém městě již můžete vidět plakáty s tímto svérázným dirigentem a skladatelem v jedné osobě upozorňující na tuto velkou hudební událost.

Původně mělo mít premiéru oratorium už dnes 15. května v rámci EXPO 2015 v Miláně, kde jej spolu s autorem měly uvést děti ze sboru Iuventus, gaude! při Základní umělecké škole v Jablonci ve spolupráci s Okamžitým Filmovým Orchestrem.

„Náš sbor má přes padesát mladých zpěváků, a ukázalo se, že není vůbec jednoduché se o tak početnou skupinu v Miláně postarat. Přípravy EXPO jsou náročné samy o sobě. Organizátoři musejí dodržovat řadu bezpečnostních opatření a čas rychle kvapil. Pro všechny to bylo velmi stresující. V ten moment jsme dostali nabídku vystoupit na závěr EXPO 2015, přímo v Českém domě 28. 10. v Den vzniku samostatného československého státu za výrazně lepších podmínek. Spolu s rodiči malých sboristů jsme rozhodli, že nám tento termín vyhovuje více. Nyní se i lépe koncentrujeme na premiérové uvedení skladby v Jablonci," vysvětlil sbormistr Tomáš Pospíšil.

„Komfort účinkujících dětí je určitě důležitý. Věřím, že přesun termínu bude ku prospěchu věci," doufá také jablonecký náměstek pro oblast humanitní Pavel Svoboda, který na premiérovým uvedením převzal záštitu.

Nové oratorium je již těsně před úplným dokončením a Varhan Orchestrovič Bauer na notovém zápisu usilovně pracuje dnem i nocí. Dílo bude v Jablonci dirigovat osobně.

Pražské Jezulátko, jako jeden z nejnavštěvovanějších symbolů Prahy, inspirovalo hudebního skladatele k vytvoření zcela unikátního hudebního díla. Podobné oratorium nebylo již desítky let vytvořeno a Pražskému Jezulátku nebylo věnováno žádné z nich.

Jedinečný koncert začíná v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v úterý 19. května od 18 hodin. Lístky na premiéru oratoria je stále možné zakoupit v jabloneckém turistickém infocentru,