Už nám došla trpělivost, říkají starostové z Frýdlantska. Všech 18 obcí mikroregionu tak podepsalo dopis, který ve čtvrtek odešel na Ministerstvo zdravotnictví, premiérovi a vedení VZP. „Chceme poukázat na to, že nejsme spokojeni se situací kolem nemocnice Frýdlant, s tím, že se tu zrušila interna. Dochází tu k omezení zdravotní péče," říká starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný.

Společnost Euroclinicum, pod kterou nemocnice Frýdlant spadá, už oznámila, že akutní lůžka na interně neobnoví. „Určitě to nemáme v úmyslu. Teď je do konce roku v provozu interní ambulance 24 hodin denně. Ambulanci zachováme i v příštím roce a provozní náklady ve výši 5,5 milionů budeme hradit z našich prostředků. Obnovit lůžkovou internu je nerentabilní," uvedl ředitel vnějších vztahů Euroclinica Jan Hůlek. S tím se ale starostové nechtějí jen tak smířit. „Srovnávání našich občanů, coby pacientů s jakoukoli jinou obchodovatelnou komoditou je pro nás nepřijatelné! Dle našeho mínění měla v této záležitosti hrát hlavní roli VZP. Ta nás však hodila přes palubu, neboť společnosti Euroclinicum vyšla velice ochotně vstříc, když bez okolků akutní interní lůžka v tomto zařízení škrtla. Cíleně si nechat odejít lékaře a poté se na jejich nedostatek vymluvit, je podle našeho názoru nepřípustné a může vytvářet precedent pro rušení dalších méně ziskových oddělení," stojí mimo jiné ve zmíněném dopise.

Výpověď podali čtyři lékaři

Starostové tak narážejí na fakt, že minulý týden podali v nemocnici výpověď čtyři chirurgové. „Zbyli nám ještě další čtyři chirurgové, což pro chod lůžkového oddělení stačí. Nechceme chirurgii zavírat," řekl ředitel nemocnice Jiří Benedikt. S dalšími externími lékaři podle něj nemocnice jedná o spolupráci. Podle Jana Hůlka souvisí výpovědi s kampaní, kterou podle něj proti nemocnici vedou od léta místní politici .

Frýdlantští zastupitelé už vzali na vědomí, že lůžková interna se v nemocnici neobnoví. „Určitě to není nic, co by nás těšilo. Na druhou stranu se Euroclinicum zavázalo, že bude provozovat nepřetržitou interní ambulanci, takže tu základní péči pacienti dostanou. Určitě ale do nové smlouvy dáme, že trváme na obnovení rehabilitace, která se tu také ruší," dodal Ramzer.

Říjnový provoz akutní interní ambulance podle ředitele frýdlantské nemocnice Jiřího Benedikta ukázal, že Frýdlantsko lůžkovou internu nepotřebuje.

Akutní ambulanci za tu dobu vyhledalo 268 pacientů a jen 13 z nich lékaři odeslali do Krajské nemocnice v Liberci, protože jejich stav vyžadoval hospitalizaci. Ostatní po ošetření a zaléčení odcházeli domů, na expektačním lůžku v nemocnici strávili v průměru necelé tři hodiny. „Otázkou ovšem je, jak to bude vypadat v dalších měsících až přijdou chřipkové epidemie a podobně. Obecně je pro internu měsíc říjen měsícem klidným," uvedl už před časem ředitel Krajské nemocnice Liberec Luděk Nečesaný.