V konečné verzi dlouho upravované studie zůstaly unikátní pobytové schody i kašna s reliéfem Masaryka a přibylo něco jako ‚chodník slávy‘ – jen s tím rozdílem že na Smržovce nebudou své dlaně obtiskávat filmové hvězdy, ale samotní obyvatelé, kteří se tak budou moct nesmazatelně zapsat do historie města. Ať už darovaným kamenem či odlévanou dlaždicí s otiskem dlaně nebo podpisem.

„S tímto nápadem přišli architekti a zdálo se nám to zajímavé. V praxi bude pokládání pamětních kamenů či dlaždic zřejmě probíhat na etapy, a samozřejmě ještě musíme doladit některé podstatné detaily, jako například stanovit nějaká omezení,“ řekl Deníku starosta Smržovky Marek Hotovec s tím, že pamětní dlažba bude zároveň jakousi kronikou významných osobností města.

Lidé se mohou těšit na spoustu nového

A unikátní kronika je jen zlomkem toho, na co se Smržovští mohou těšit. Nové náměstí má mít moderního ducha, ale zároveň připomene minulost. O to se postará kašna s reliéfem T. G. Masaryka.

„Její přesná podoba je zatím neznámá. Navrhne ji vítěz pro tento účel vypsaného výběrového řízení,“ poznamenal Marek Hotovec.

Náměstí po rekonstrukci umožní lidem odpočinou si ve stínu stromů, usnadní cestu rodičům s kočárky a zjednoduší pohyb slabozrakým občanům a vozíčkářům.

Pobytové schody jako hlediště

Místní se mohou těšit i na zcela novou atmosféru při společenských akcích, koncertech či sportovních přenosech na velkoplošné projekci. Při tom všem totiž budou moct sedět na terasovitých pobytových schodech.

„Náměstí není rovinné, ale v mírném kopci, přičemž převýšení jednoho a druhého konce činí dva metry. Proto je jeho nové řešení terasovité – na nejnižší úrovni vznikne velká rovná plocha a na vyšší úrovni takzvané pobytové schody, které se kdykoliv mohou změnit v hlediště. Tím vznikne pomyslný amfiteátr,“ řekl již dříve Deníku architekt David Pavlišta.

Parkovat se bude podél náměstí

Parkovací plochy měly dvě varianty, ale architekti, město i část veřejnosti se shodli, že je lepší střed náměstí uvolnit a parkoviště umístit při severní a severozápadní hraně náměstí.

Chystané úpravy mají kromě nutné modernizace za cíl také to, aby lidé na náměstí trávili více času. Mimo to by nová podoba náměstí mohla přinést větší tržby obchodům v přilehlých domech. Výrazně snazší by měla být i zimní údržba.

Otázkou ale stále zůstává, kdy se městu podaří sehnat peníze na realizaci. Podle starosty Marka Hotovce je reálný zřejmě až rok 2013. Dle prvotních odhadů by rekonstrukce náměstí do této podoby měla vyjít zhruba na 30 milionů korun.

Stavět se pak bude nejspíš v etapách s tím, že v té první by se postupně vyřešilo parkování a změna dopravního režimu, úpravy terénu, výsadba zeleně, inženýrské sítě, terasy, nové trasování a dlažba před městských úřadem. Zbytek pak ve druhé, potažmo třetí etapě.

Aktuálně už je studie ve finále a začne se chystat projektová dokumentace.