Podnik Swarovski se proslavil celosvětově především broušeným křišťálem. V současné době patří k druhému největšímu výrobci skleněných perel na světě.
„Udělení čestné medaile města Liberce si velmi vážím a těší mě to,“ řekl Manfred Swarovski.

Právě on patří ke čtvrté podnikatelské generaci, jejímž zakladatelem byl Daniel Swarovski z Jiřetína pod Bukovou. Poté co v roce 1892 vynalezl a patentoval stroj na broušení křišťálu, o tři roky později založil první firmu Swarovski a začal podnikat v tyrolském městě Wattens.

Právě jeho původ byl důvodem, proč se primátor města Liberce rozhodl udělit tomuto významnému podnikateli čestnou medaili města.

Rodina Swarovski patří k regionu

„Rodina Swarovski patří k Libereckému kraji a pan Swarovski je významnou osobností,“ sdělil primátor Jiří Kittner. Přestože návštěva Liberce byla pro Manfreda Swarovski čistě soukromou záležitostí, prozradil, že uvažuje o další spolupráci se společností Eltodo, která se zabývá systémy řízení dopravy.

„S firmou Eltodo už máme delší spolupráci v Praze, a proto chceme na ni navázat i zde v Liberci,“ upřesnil Manfred Swarovski. Podle primátora Jiřího Kittnera bude spolupráce s Manfredem Swarovski čistě zprostředkovaná.

„V Liberci je nutné zlepšit řízení dopravy. Město nemá a asi nebude mít tolik peněz na stavbu tunelů, které by odlehčily dopravě v centru. Jediná možnost je přijmout systém řízení na křižovatkách a to nám Eltodo spolu s firmou pana Swarovski může zajistit,“ sdělil primátor.

Osmdesát firem působí po celém světě

Manfred Swarovski začal pracovat ve firmě SWAREFLEX patřící do rodinné firmy, ale v roce 1968 se rozhodl podnikat sám mimo rodinné impérium. V roce 1969 založil firmu SWARCO.

Ta se zaměřuje na využití skleněných reflexních perel pro značení silnic. V současné době patří do skupiny SWARCO osmdesát firem působících po celém světě, které zaměstnávají 2 700 lidí. Je lídrem v oblasti adaptivní řízení dopravy.

Firma je nadnárodní, nabízející kompletní škálu produktů pro značení silnic, dopravní signalizační zařízení v městech a na dálnicích a systémy pro řízení dopravy včetně mýtných, kontrolních a parkovacích systémů. Současně zajišťuje veřejná osvětlení.