Jedním z řezbářů byla i Milena Bauerová z Jablonce nad Nisou. „Před lety jsem projížděla Desnou a zaujalo mě, co se na zahradě Riedelovy vily děje. Jak jsem viděla, že vyřezávají sochy, hned jsem si to zkusila. Od té doby jsem tady každý rok,“ popsala žena, která se v civilu stará o dramaturgii jabloneckého klubu Na Rampě. Z prvotního impulzu se stal koníček. Na letošní rok si Bauerová dala téma lavičky. „Je taková jako na vodě, na spodku jsem vyřezala vlnky,“ přiblížila.

Jak říká, dřevořezbáři dopředu nevědí, co budou tvořit. „Záleží na dřevu. A také na tom, zda nemá uvnitř kazy. Jeden rok jsem dělala takovou kouli, nakonec jsem ji ale přejmenovala na Třířetězovku, protože jsem na ní zničila tři řetězy na pilu. Ve dřevě byly zarostlé nějaké skoby. Zřejmě to bylo dřevo ze zahrady a majitelé do ní kdysi něco natloukli,“ pousmála se Bauerová.

Hugo kavárna na Dolním náměstí.
Dobré pití i jídlo. Kavárny a bistra v Jablonci jsou oblíbeným místem setkávání

Jen kousek od jejího stanoviště odpočíval na hrubé lavičce Josef „Jožka“ Indra z Velkých Bílovic u Břeclavi. Do Desné jezdí pravidelně. „Cesta je dlouhá přesně 357 kilometrů a 400 metrů. Už to za ty léta, co sem jezdím, znám nazpaměť,“ vylíčil. Vyučený frézař vynechal jediný ročník Sympozia Desná. Do horského města podle svých slov jezdí rád. Nehodlá v tom skončit ani v důchodu, do kterého právě vstoupil. „Už jsem tady takový inventář,“ pousmál se Indra.

Před lety si doma sem tam něco vyřezal, ambice ale neměl žádné. Až ho známá přemluvila, ať něco ze své amatérské tvorby zkusí vystavit. A dočkal se úspěchu. V roce 1999 dostal nabídku účasti na podobné řezbářské akci v Konstantinových Lázních. „Účastnil jsem se ale až o rok později. Pak jsem se dostal ještě na jednu podobnou akci a pak už jsem dostal lano do Desné,“ přiblížil.

V devatenácti ročnících Sympozia Desná vytvořil mnoho soch. Nejvíce je hrdý na sousoší, které připravil v ročníku, jehož aukce podpořila projekt na zpřístupnění protržené přehrady nad Desnou. „Skulptura rodiny, otec, matka, dvě děti. Dělalo se to z jasanu a to dřevo bylo dvoubarevné. Tehdy se to vydražilo za 37,5 tisíce korun, což byla a stále je rekordní suma za jedno dílo sympozia,“ doplnil.

Dřevosochaři své akce většinou obrážejí ve stejném složení. „Asi osm let u nás nebyl Jan Rázek, letos si ale čas udělal a vytvořil kohouta,“ sdělila za pořádající Kulturní a informační centrum Desná Lenka Neumannová.

Velká aukce vytvořených soch a dalších předmětů, které sochaři do aukce dodají, se bude konat v sobotu 28. května od 17 hodin v zahradě Riedlovy vily. Polovina z výtěžku půjde na konto Domova důchodců Velké Hamry, který peníze využije na trávení volného času seniorů, druhá pak na podporu rekonstrukce Riedlovy vily, v níž sídlí kromě knihovny a muzea i Kulturní a informační centrum.

Vila čeká na velkou rekonstrukci. Město se na ni snažilo získat dotace z Norských fondů ve výši 30 milionů korun. Z regionu však byl úspěšnější Železný Brod s projektem Spojeno sklem!.

Riedelova vila dnes.
Deník na návštěvě: V Desné připravují velké opravy Riedlovy vily

„Bohužel jsme neuspěli. Protože je ale část střechy Riedlovy vily v havarijním stavu, musíme s rekonstrukcí začít,“ sdělil tajemník desenské radnice Jaroslav Müller. Do střechy v návětrné straně totiž zatéká.

Město tedy rekonstrukci rozdělilo do etap. Nejprve se musí opravit to, co „hoří“ nejvíc. V dalších letech by se měla provést rekonstrukce zbytku střechy, poté by měla být vyměněna okna, pak dojde na rekonstrukci fasády. V dalších krocích je v plánu i rekonstrukce interiéru.