Už po prvním olympijském zlatě Martiny Sáblíkové ve Vancouveru měli v jablonecké České Mincovně jasno. Musí vyrazit další zlatou sérii se sportovní tématikou.

„Od té doby moc nespím,“ žertoval akademický sochař Jiří Dostál v pondělí v mincovně nad návrhy pro unikátní ražbu. Když nesledoval sportovní klání v přímém přenosu, kreslil podle fotografií portrét a snažil se zachytit typický pohyb. „U nás doma na stole je samá Sáblíková, samé fotky,“ dodal.

Pro tak zkušeného autora není problém zachytit tvář a postavu v pohybu. Musí ale uvažovat, že zatímco kreslí na průměr 9 centimetrů, hotové dílo bude mít pouze 22 milimetrů. „Detail se proto moc neuplatní,“ vysvětlil Dostál.

U návrhu na medaili s portrétem tak mladé tváře bylo podle Dostála nutné zachytit její stále se měnící emocionální projev: „Její mimika je velmi výrazná. A to je těžká hlava, snad nejtěžší, co jsem kdy dělal. Zatímco třeba Obama byl lehká hlava.“

Akademický sochař Jiří Dostál dokonce přiznal, že při práci na portrétu rychlobruslařky Sáblíkové měl z výsledku trochu trému.

Na druhou stranu revers byl podle autora návrhu podstatně jednodušší. Postava v trikotu, viditelná anatomie, prostě nádhera se podle medailéra do takové práce vrhnout.

Ke konečné podobě medaile bude mít také co říci sama Martina Sáblíková. „Předpokládáme, že se vyjádří k technice pohybu,“ upozornil ředitel České Mincovny Jan Vízek. Při její skromnosti však Vízek předpokládá, že portrét nechá na autorovi.

„U práce Jiřího Dostála je vždy dané, že návrh není nikdy finálně hotov. To je pak až závěrečná sádra,“ upozornil ředitel mincovny Jan Vízek s tím, že neemitují autorův obrázek ale sochařské dílo.

Podobné to bylo při první zlaté sportovní sérii s portréty mistrů světa a současně i zlatých olympioniků, která patří Janu Železnému, Martinu Doktorovi, Štěpánce Hilgertové, Jaromíru Jágrovi a Kateřině Neumannové. Jejich medaile navrhoval Jiří Dostál a jeho pedagogický kolega ze Střední uměleckoprůmyslové školy Petr Horák. Právě s dalším dílem unikátní série těchto autorů chce Česká Mincovna pokračovat.

První tedy bude květnová emise pěti set číslovaných pamětních medailí o váze 1/4 troyské unce s průměrem 22 milimetrů Martiny Sáblíkové. O další by mělo být také jasno. Přímo z Jablonce je držitelka obou titulů Barbora Špotáková.

„Musí se ale souhlasně vyjádřit také Český olympijský výbor,“ upozornil na nezbytné formality ředitel mincovny. Jde totiž o použití názvu „olympijský vítěz“, na který žádný subjekt bez předchozího souhlasu ČOV nemá právo.