Snaha zabezpečit rozvoj jabloneckého regionu. To byl hlavní důvod včerejšího setkání Ewy Borzecké – Auch z Velvyslanectví Polské republiky v Praze a Oskara Mužíčka, ředitele Okresní hospodářské komory v Jablonci.


„Naše pracovní jednání navazuje na dlouhodobou Česko–polskou spolupráci, kterou zabezpečuje Okresní hospodářská komora v Jablonci,“ uvedl Oskar Mužíček. K účelu tohoto vzájemného působení slouží jednak zřízené Kontaktní centrum Čes〜ko–polské hospodářské spolupráce, jednak komora podniká k součinnosti další kroky. „Zveme sem různé osobnosti, aby se dozvěděly o našem regionu, aby pochopily naše problémy, aby se seznámily s tradicemi a poznaly, co se u nás vyrábí dnes,“ sdělil Oskar Mužíček.


Od návštěvy Ewy Borzecké – Auch Mužíček očekává, že bude poznatky prezentovat, podporovat a prosazovat. „Vzájemnou spolupráci chceme zintenzivnit,“ vyjádřila se Ewa Borzecka – Auch. „Setkáváme se v mezivládní komisi přeshraniční spolupráce,“ informovala dále. Výsledkem jednání mezivládní komise je protokol pro vlády obou států, kde se specifikují problémy, které se vyskytují, a zároveň se nastíní určitý návrh jejich řešení.
„Chceme poznat problémy, které jsou pro vás nejdůležitější. Tyto návštěvy jsou pro nás velmi důležité, protože nám dají praktické zkušenosti,“ vysvětlila Ewa Borzecka. Záležitosti totiž vypadají jinak z Prahy z úřadu, a jinak na konkrétním místě, když se člověk setká přímo s lidmi, kteří se se situací potýkají osobně.


Ewa Borzecka – Auch se mimo jiné seznámila s tradiční jabloneckou bižuterií. Společně s Oskarem Mužíčkem navštívila dvě firmy, Arcon a Jablonex Group. Zhlédla kolekce a prohlédla si vzorkovnici v Jablonexu. Z jejích slov vyplývá, že by uvítala, aby firma Arcon vstoupila také na polský trh. „Takové osobnosti využíváme, aby nám pomohly zahraniční spolupráci rozvíjet,“ řekl Oskar Mužíček.


Společná výměna zboží dosáhla za prvních deset měsíců 8,5 miliardy EUR, což je nárůst o 22% oproti loňskému roku. Hospodářský rozvoj tak vykazuje vysokou dynamiku.


Na setkání řešili i složitosti nadnárodních problémů, například záplav v západní části Jizerských hor, z polských dolů nebo mezinárodní kamionovou dopravu na severu Čech. „Tyto záležitosti musí potom řešit vlády států, protože region si s tím kvůli obrovským investicím neporadí,“ poznamenal Oskar Mužíček.