Z devětadvaceti přítomných zastupitelů na lístečcích zakroužkovalo souhlas s odvoláním Milana Kroupy osmnáct, šest bylo proti, čtyři se zdrželi, jeden hlasovací lístek byl neplatný. Sám odvolaný nechtěl záležitost komentovat. „Vyjádřím se v příštích dnech,“ sdělil Milan Kroupa.

Vzápětí zastupitelé zvolili novým primátorem Jiřího Čeřovského, někdejšího dlouholetého starostu Jablonce. Tedy v době, kdy ještě nebylo statutárním městem. Obě hlasování proběhla tajnou volbou. „Jedinou mojí motivací je, že stále cítím zodpovědnost za chod našeho města. Funkce primátora ale není pro mne ani mou rodinu žádným vítězstvím,“ poznamenal Jiří Čeřovský. Hlasovalo pro něj dvacet zastupitelů.

To již bylo jasné, že se zrodila nová koalice ANO a ODS, podpořená Starosty pro Liberecký kraj. Proto na svůj post rezignovali zástupci Pirátů v Radě města, dosavadní náměstek pro rozvoj Jakub Chuchlík a Jarmila Valešová. Poslední radní za Piráty Jan Polák rezignoval v poslední chvíli před odvoláním.

Milan Kroupa.
Primátor Jablonce nad Nisou Milan Kroupa: Střet zájmů je jen velká bublina

Novým náměstkem pro ekonomiku se stal kandidát ANO Milan Kouřil, náměstkem pro rozvoj Petr Roubíček z ODS. Statutárním náměstkem se stal jediný z „přeživších“ bývalé koalice, náměstek pro humanitní oblast David Mánek.

Radu města pak doplnil někdejší náměstek primátora Miloš Vele, ředitel Nemocnice Jablonec Vít Němeček (oba ODS) a Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, taktéž někdejší náměstek primátora, lídr jabloneckých Starostů pro Liberecký kraj.

Kroupa v minulých dnech opustil ANO. Hlavním důvodem je podle něj rozpad koalice, který považuje za své osobní selhání. „K odchodu mne vedla také snaha nepoškozovat ANO,“ doplnil Milan Kroupa.

Krize se táhla dlouhé měsíce

Krize doutnala v jabloneckém zastupitelstvu již od podzimních voleb. Koalice ANO, Společně pro Jablonec a Pirátů de facto neustále řešila střet zájmů zvoleného primátora Milana Kroupy. Působil a působí totiž jako jednatel ve společnosti Grepa Networks, která provozuje městský kamerový systém a po městě požadovala miliony za tři roky bezplatného provozu systému. Na nějakou dobu dokonce kamerový systém vypnul.

Sdružení místních samospráv podalo na Milana Kroupu kvůli vypínání kamerového systému trestní oznámení kvůli vydírání, poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení.

Milan Kroupa.
Primátor Jablonce nad Nisou Milan Kroupa: Střet zájmů je jen velká bublina

Jiří Čeřovský
(nar. 23. května 1955 v Semilech)
je bývalý dlouholetý starosta Jablonce, v mládí československý reprezentant v atletice.
V sedmdesátých letech 20. století patřil k předním československým běžcům na krátké překážkové tratě (byl několikanásobným mistrem ČSSR v bězích na 50, 60 a 110 metrů překážek).
Vystudoval chemii a biologii na Karlově univerzitě. Po absolvování vysoké školy vyučoval na sportovním gymnáziu v Jablonci. Do politiky se zapojil po sametové revoluci. Celkem tři volební období (1994 až 2006) byl starostou Jablonce za ODS.