Složitá jednání mezi majitelem zdevastovaného objektu kdysi vyhlášené restaurace Tajvan a městem o záchraně historického objektu stále pokračují.
„V současné době má majitel již vydané stavební povolení na výstavbu inženýrských sítí, zvláště kanalizace,“ upřesnila Soňa Paukrtová, zastupitelka města, která si vzala na starosti řešení projektu úpravy okolí jablonecké přehrady.

Vedení města podle jejích slov čekalo na iniciativu majitele. „Bohužel, v jednání s majitelem panuje oboustranná nedůvěra, mohu říci, že není vstřícný k dalšímu jednání,“ upřesnil Otakar Kypta, místostarosta Jablonce.

Majitel restaurace předložil radnici i studie dalšího rozvoje okolí. „Po rekonstrukci stávajícího objektu chceme vybudovat ubytovací zařízení s restaurací,“ uvedl Martin Gojdič, majitel restaurace pro Jablonecký zpravodaj.

„Nemám zájem podávat žádné informace,“ řekl včera Deníku do telefonu Gojdič. Podobně reagoval před lety i na dotazy jiných médií. Na otázky odpověděl jen opozičnímu zpravodaji.

V jeho korespondenci, kterou má redakce k dispozici, píše, že to není on, kdo brzdí rekonstrukci Tajvanu. Hodně podle něj záleží na vstřícnosti a ochotě spolupracovat. „Nemohu ovšem říct, že bych se v Jablonci se vstřícností setkal,“ uvádí v dopise.

Majitel Tajvanu ve svém záměru dále počítá i údržbou pláží, půjčovnou lehátek a loděk nebo kurty pro volejbal, minigolf a dětským hřištěm.

Část plánů však situuje na pozemky, které v nedávné době získalo město od společenství soukromých vlastníků. „Šlo by jednat o možnosti výstavby na našich pozemcích, ale jedině v rámci celého řešení okolí přehrady. Majitel slibuje rekonstrukci Tajvanu. Až s ní začne, pak mu můžeme začít věřit a jednat o dalším záměru,“ doplnil Otakar Kypta. Podle Paukrtové je poté možné i spolufinancování části záměru ze strany města.

Objekt kdysi vyhlášené restaurace s diskotékou začal masivně chátrat po pádu komunistického režimu. „V té době se rychle měnili majitelé objektu, nikdo se ale neměl k rekonstrukci,“ uvedl Libor Jakoubek, ředitel odboru rozvoje jablonecké radnice.

Podle plánů by mělo okolí přehrady doznat změn, které si vyžádají přibližně sto milionů korun.

Město chce peníze získat z Unie. „Zatím netušíme, zda bude projekt při schvalování úspěšný,“ dodala Paukrtová. Pokud ano, úpravy začnou v příštím roce. Pro uskutečnění záměru město zakoupilo scházející pozemky na Tajvanu za sedm milionů. Projekt počítá s rekonstrukcí Slunečních lázní, rozšířením pláží a vytvoření většího sportovního zázemí.

Ze zápisu únorového zastupitelstva města Jablonec: „Jednání s majitelem je také velmi těžké, nereaguje na výzvy a nechal se slyšet, že své objekty nechá dál chátrat.“

„Stojím za názorem, že město nemá budovat objekty pro komerční záměry nebo se jiným způsobem snažit podnikat. Hlavním úkolem města je připravit podmínky,“ zmínil Gojdič pro zpravodaj.

V Jablonci podle katastrálního úřadu vlastní Martin Gojdič jediný objekt s pozemky, restauraci Tajvan. Žádný objekt v Jablonci nevlastní ani společnost Reality a stavby Bohemia s. r. o., jejímž jednatelem Gojdič je.

Podle obchodního rejstříku je Martin Gojdič jedním ze dvou jednatelů společnosti. Oba mají svůj obchodní podíl zastaven ve prospěch České spořitelny pro pohledávky do celkové výše patnáct milionů jedno sto tisíc korun. Že by úvěr na Tajvan?