Město oznámilo nákup pozemků na poloostrově Tajvan na jablonecké přehradě v závěru minulého týdne. Za 3399 metrů čtverečních zaplatí 35 milionů korun. To je o 17 milionů více, než na kolik cenu stanovil znalecký posudek. „Radíme se s právníky a zvažujeme podání trestního oznámení na zastupitele, kteří nákup podpořili,“ sdělil za ANO Jablonec nad Nisou zastupitel Milan Kroupa.

O vykoupení pozemků usilovalo město dlouhodobě, aby mohlo sjednotit svůj majetek v okolí vodní nádrže Mšeno. „Má to i řadu vazeb na ochranu některých veřejných zájmů, jako je ochrana nočního klidu, bezpečnost, koordinaci akcí a podobně,“ popsal náměstek primátora pro správu majetku Petr Roubíček (ODS).

S majitelem pozemků, podnikatelem Martinem Gojdičem, vyjednalo město dohodu letos v červnu. „Požadoval celkovou kupní cenu ve výši 35 milionů korun s tím, že cena je konečná a není k dalšímu jednání. Ačkoliv znalecký posudek stanovil cenu obvyklou na necelých 18 milionů korun, tak pozemky na Tajvaně jsou tak cenné, že i přes ten rozdíl se je zastupitelé rozhodli koupit,“ poznamenala mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Pozemky na Tajvanu budou patřit městu.
Jablonec koupí pozemky na Tajvanu. Dvakrát dráž, než stanovil posudek

Ale právě cena se opozici nelíbí. „Přeplatit znaleckou cenu o 17 milionů jistě nebude v zájmu Jablonečanů, kteří za ty peníze mohli mít mnohem víc než kus louky s nejasným využitím do budoucna,“ vysvětlil za jablonecké ANO zastupitel David Mánek s tím, že městská kasa rozhodně není ve stavu, kdy by si město mohlo dovolit takové nákupy.

S tím ale nesouhlasí náměstek primátora Petr Roubíček. „Ano, kupní cena je vysoká. Odvolávat se však na znalecký posudek, který v podstatě nesedí, jelikož znalec nemá s čím srovnávat, je chybné. A proto se ptám: jakou částkou lze ocenit veřejný zájem? Jablonecká přehrada je díky své poloze fakticky v centru města jedním z nejvýznamnějších veřejných prostranství s regionálním významem, který přesahuje význam města,“ vysvětlil.

Tím, že město atraktivní a strategické pozemky koupí, zachová podle vedení magistrátu přístupovou komunikaci pro sportovní oddíly, které tu mají své zázemí, sjednotí majetek v tomto území, zachová rekreační plochu pro své obyvatele a zabezpečí některé veřejné zájmy, jako je ochrana nočního klidu, bezpečnost a koordinace akcí. A navíc může kontrolovat, co a v jaké podobě tu vznikne.

„Takové odůvodnění nám přijde naprosto nedostatečné. Město má pozemek po vyhořelých Slunečních lázních,“ kontroval Mánek.