„Chodí tady docela často, vídám je možná třikrát týdně. Ani nevím, policisté to nejsou, ale na pořádek dohlíží,“ říká Eva Dolanská bydlící nedaleko Nové Pasířské. Na autobusové nádraží chodí každý den. „Zdá se, že s jejich příchodem zmizeli bezdomovci a party mladých,“ dodává žena.

Potkává zde Karola Kovácse s kolegyní. Oblečeni do podobných uniforem, jaké po Jablonci nosí asistenti prevence kriminality, dohlíží na pořádek. „Někdy upozorníme bezdomovce, aby si nedělal z parku byt, jindy domlouváme mládeži, aby lavičku používala tak, jak se má, aby ji neničila,“ vysvětluje Kovács.

Výstava plyšových medvědů probíhá v jabloneckém Muzeu pro radost.
FOTO: V Muzeu pro radost česká sto medvědů

Oba tuto službu nastoupili v rámci veřejně prospěšných prací. „Úkolem hlídky je dbát na ochranu městského majetku a dohlížet na dodržování čistoty a pořádku,“ podotýká mluvčí magistrátu Markéta Hozová s tím, že pokud se nějaký nepořádek objeví, musí hlídka informovat koordinátora veřejně prospěšných prací.

Ve zkušebním provozu se dvoučlenná hlídka pohybuje zejména ve výše zmíněné oblasti. „Tato lokalita byla vytipována jako problematická z hlediska udržování veřejného pořádku a péče o městský majetek,“ vysvětluje tajemník úřadu Marek Řeháček. V případě potřeby je radnice připravena lokality pod dohledem pořádkových hlídek ještě rozšířit. Podmínkou je ale dostatek vhodných pracovníků.

Riegrova stezka
Radnice chce zatraktivnit Riegrovu stezku, koupí proto pozemky pod ní

„Úkolem hlídky v žádném případě není suplovat městskou policii nebo asistenty prevence kriminality. V případě, že se setkají s přestupkem nebo dokonce trestnou činností, kontaktují městskou či státní policii,“ zdůraznil Řeháček.

I když je prioritou hlídky pořádek v dané lokalitě, občas pomohou i lidem v nouzi a jejich přítomnost přispívá k většímu pocitu bezpečí občanů. Oba členové hlídky se shodují, že jejich práci lidé vítají a pořádek i pocit bezpečí v lokalitě, v níž se pravidelně pohybují, vzrostl. „Už jsme volali i záchranku, když se pánovi na Dolním náměstí udělalo špatně, nebo městskou policii k ostrému rodinnému incidentu v Tyršově parku. Pomohli jsme i okradenému Američanovi,“ připomíná Karol Kovács.

Tradiční podzimní slavnosti začaly 21. září v Jablonci nad Nisou.
OBRAZEM: Jablonec ožil tradiční slavností

Asistenti prevence kriminality jsou od pořádkové hlídky skoro k nerozeznání. Po Jablonci ale chodí od června roku 2015 a jejich úloha je v ulicích znát. I letos získal jablonecký magistrát na asistenty prevence kriminality dotaci ministerstva vnitra ve výši 535 tisíc korun. Dotaci 550 tisíc korun získal Jablonec také na zlepšení kvality technologií obsluhy kamer městského kamerového a dohlížecího systému.