Před dvěma měsíci jásali dobrovolní hasiči z Tanvaldu – Šumburku, v pátek zase profesionálové z Velkých Hamrů. K radosti měli stejný důvod, a tím je nová hasičárna v tanvaldské Krkonošské ulici. Dobrovolníci už svou část osídlili, a od pátku jsou k nastěhování připravené i sousední prostory pro profesionály.

„Ve Velkých Hamrech jsme nebyli ve vlastním a navíc hasičárna jak svými prostory, tak vybavením už řadu let nevyhovovala potřebám profesionálních hasičů,“ konstatovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Iva Michalíčková.

Šestnáct hasičů z Velkých Hamrů tak bude od nového roku vyjíždět k zásahům nově z Tanvaldu. Poloha nové stanice má být výhodnější i z hlediska dojezdových časů ve směru na Krkonoše.

Moderní hasičárna v Krkonošské ulici má dvě přilehlé, ale samostatné části. Ta větší, pro profesionální hasiče, vyšla na bezmála 36 milionů korun, ta pro dobrovolníky stála 17 milionů.

Stavět se začalo díky iniciativě krajských hasičů, kterým město v minulosti vyšlo vstříc a nabídlo pozemek. „Hasiči nás oslovili v době, kdy jsme sami už několik let hledali vhodné prostory pro naše dobrovolníky ze Šumburku, a protože parcela, kterou jsme nabídli profesionálům, je veliká, napadlo nás umístit oba sbory do jedné budovy,“ řekl starosta Tanvaldu Petr Polák.

Obě části objektu jsou účelově propojené tak, aby je bylo možné využívat při výcviku a školeních.

Mezi Tanvaldskými vyvolává nová hasičárna nejrůznější emoce, od těch pozitivních přes neutrální, až po spíše negativní. Ne nadarmo mnozí stavbě architekta Pavla Janouška říkají „krematorium“.

„Budova je to hezká, ale nechápu, proč neudělali fasádu alespoň oranžovou jako to mají hasiči ve Mšeně. Život je i tak dost šedivý, proč ještě musejí i domy mít tuto ošklivou smutnou barvu?“ reagoval na našem webu jeden ze čtenářů.

Sám architekt ale přirovnání stavby ke krematoriu bere s úsměvem. „Tmavá je tam symbolicky kvůli sazím, které hasiče provázejí, a červená zase značí oheň. Navíc krematorium mívá bílou nebo žlutou fasádu,“ komentoval.

FAKTA O NOVÉ HASIČÁRNĚ

- dvoupodlažní budova stojí v ulici Krkonošská naproti železniční stanici
- součástí budovy je výcviková věž, která slouží k sušení hadic
- zdrojem vytápění jsou tři plynové kotle o celkovém výkonu 150 kW
- hlavní vstup do budovy je z ulice Protifašistických bojovníků
- vjezd do prvního podzemního podlaží je z ulice Krkonošská a jsou zde garáže pro 3 zásahová vozidla a vozidlo velitele stanice. Jedno stání slouží zároveň jako mycí box pro zimní období
- v prvním nadzemním podlaží je zasedací místnost pro krizový štáb se zázemím a prostory pro příslušníky ve službě