Nápad přišel vcelku spontánně, a to když se v centru dozvěděli o nemoci malé Marušky z nedalekého sídliště. Lidé se tu znají a když jedna z maminek přinesla do centra informaci o tom, že známí se starají o Marušku, která trpí akutní lymfoblastickou leukemií krčních uzlin a nyní je zcela odstřižena od života běžných dětí, rozhodli se jí pomoci.

Maruščin dvouletý boj s nemocí začal pobytem na hemato-onkologickém oddělení v pražském Motole. S maminkou samoživitelkou je nyní doma v izolaci a denně dojíždí na chemoterapie. Sbírka odstartovala 18. listopadu. „A je na dobu neurčitou, každý rok budeme podle zákona zveřejňovat její vyúčtování,“ doplnila Věra Černá.

Z veřejné sbírky se budou hradit léky, zdravotnický materiál, potravinové doplňky, rehabilitace, kompenzační pomůcky, dále úprava domácnosti na sterilní prostředí, desinfekční prostředky, ozdravné pobyty a náhrady cestovného do zdravotnických zařízení. Lidé mohou přispět na transparentní účet 286015899/0300 nebo do tří pokladniček, které budou přímo v Majáku v ulici U Školky na Výšině, v Infocentru Tanvald a v Maškově pekařství v Krkonošské ulici.

Podobně podporuje nemocné děti třeba i rodinné centrum Andílek v Železném Brodě. To pořádá vždy v červnu charitativní Orient Show. Letos akcí podpořili devítiletého Jakuba, který trpí svalovou dystrofií, a to i s pomocí herců Karla Zimy, který se stal i patronem centra, a Lukáše Langmajera. Rodinné centrum Andílek otevřelo své nové prostory 28. října v budově České pošty v Železném Brodě.

Už tradičně se na přelomu listopadu a prosince hlásí o přízeň i Velký charitativní zumba maraton ve Smržovce. Ten se koná už poosmé a opět jej bude hostit Parkhotel, a to v sobotu 1. prosince od 14 hodin. „Akci pořádáme pro postižené klienty z Domova Maxov a pro babičky a dědečky z Domova pro seniory ze Smržovky, z Tanvaldu a Velkých Hamrů,“ zve hlavní organizátorka Martina Josífek Zelinková s tím, že loni se vybralo více než 90 tisíc korun.

Kromě velké zumba show, během které se zájemci mohou připojit ke cvičení, si mohou příchozí nakoupit výrobky z chráněné dílny v Maxově a z Centra Aura z Josefova Dolu. „Na příchozí čeká i tombola o zajímavé ceny, kterou nám věnovali a věnují jednotlivci i různé firmy,“ doplnila hlavní organizátorka.