Města a obce v mikroregionu Tanvaldsko plus Lučany, Nová Ves nebo Albrechtice přispějí Policii ČR na vybavení cyklohlídek. Ty mají do terénu poprvé vyrazit zřejmě v září. Po dvou kolech budou disponovat obvodní oddělení v Tanvaldě, Smržovce a Harrachově. Na každém oddělení budou pro cyklohlídky vyčleněni čtyři policisté.

„Projekt vznikl z popudu vedoucích oddělení v Tanvaldě a Smržovce. Bude zakoupeno šest kol s vybavením,“ přiblížila Dagmar Sochorová, mluvčí jablonecké policie. Cílem projektu je zvýšení akceschopnosti Policie ČR proti pěším hlídkám a zvýšení kontaktu s občany, v neposlední řadě také přiblížení se občanům oproti hlídkám v automobilech.

„Cyklohlídky zaručí tiché mapování chalup v odlehlejších částech obcí, lepší kontakt s veřejností nebo dostupnost i v horších terénech,“ popsal Martin Patka, vedoucí obvodního oddělení Policie ČR v Tanvaldě.

Veškeré oslovené obce a města se k projektu přihlásili a podpoří ho i finančně.

Ale například v Lučanech museli policisté projekt dopodrobna vysvětlovat, protože zastupitelé nechtěli financovat Policii ČR. „Policisté slíbili, že zavedení cyklohlídek zlepší prevenci. Věříme, že co slíbili dokážou,“ uvedl Jiří Řešátko, starosta Lučan.

Obce zaplatí náklady na pořízení kol a výbavy podle klíče, který vychází podle počtu obyvatel. Například Desná by tak měla zaplatit částku nepřesahující dvacet šest tisíc korun. „Částky jsou ale informativní, záleží na tom, kolik do projektu vloží sama policie,“ sdělil Petr Polák, starosta Tanvaldu. Tanvald je připraven do projektu s oficiálním názvem Cyklohlídky Mikroregionu Tanvaldsko a přilehlých obcí vložit pětapadesát tisíc korun.

Celý projekt počítá s rozpočtem do dvou set tisíc korun. Zahrnuje pořízení šesti kol v barvách Policie ČR a vybavení, například reflexních vest. „Policisté budou samozřejmě vybaveni i helmami,“ doplnila Sochorová.

Projekt měl být původně spuštěn již tento měsíc, dodavatel ale posunul termín dodání kol. Policisty na kolech tak lidé potkají až v září. Pokud se cyklohlídky osvědčí, zřejmě se rozšíří po celém Jablonecku. Cyklohlídky policistů nejsou v České republice běžné – na rozdíl od jiných zemí, například Velké Británie.

Jízdní kola lze vidět spíše ve výbavě městských strážníků, používá ho například i jediný strážník MP Rychnov. I Policie ČR ale zvolna přichází šlapkám a sedlům na chuť. Kola již používá na Litoměřicku, ve Frýdku-Mísku či v Uherském Hradišti. Ve Středočeském kraji je používají například policisté v Nymburce.

Policisté se cyklisty stávají dobrovolně, ne na základě rozkazu.