„Ano, chceme se odtrhnout. Teplo dodávané bytovou správou je drahé,“ potvrdil nám Tomáš Hyka ze Stavebního bytového družstva v Semilech. To sdružuje 550 domácností v deseti panelových domech na sídlišti V Řekách.


První krok již družstvo učinilo: Stavba první soukromé kotelny při úpatí jednoho z paneláků finišuje a dalších devět kotlů by mělo vyrůst během jara. Jediný problém je v tom, že přípojky musí být vedeny přes pozemky, které patří městu. A to nemusí družstvu překopání dovolit.


„Ano, teoreticky nám nemusí dovolit cestu přes pozemky, ale my jsme přesvědčeni, že jsme v právu. Jednu přípojku vedenou skrz svůj pozemek nám město dovolilo, kdyby teď otočili, byl by z toho zajímavý precedens,“ je přesvědčen Tomáš Hyka. Podle svých slov je rozhodnut v případě zamítnutí žádosti ze strany města celou věc dohnat až k soudu.


Odpojení od městské výtopny se nelíbí Stanislavu Klápštěmu z Městské bytové správy. Podle jeho tvrzení by mohlo mít rozhodnutí bytového družstva fatální následky.


„Kdyby se tři čtvrtiny domácností odpojily, logicky by to vyústilo v její zánik. Zbylým domácnostem bychom pak museli doporučit, aby se zařídily podobně, jako pan Hyka,“ komentoval věc Klápště.


„Zaplatí za plyn a elektřinu. A to jsou neovlivnitelné položky. Dále servis, revizi a splátku úvěrů. Potřeba je i voda nebo opravy. Za teplo v konečném efektu dají stejně, jako platí nám,“ vysvětlil Klápště.


Tomáš Hyka je však pevně rozhodnut, že bytovou správu se svými následovníky opustí. I za cenu, že několik let bude muset splácet nemalé náklady na pořízení malých kotelen do každého paneláku, a také rizika, že za pár let možná Semily využijí geotermální energii.


„Bytová správa nás okradla o 20 milionů, když nám v minulých letech účtovala o 14% více, než měla. My chceme být závislí jen na plynu a jeho cenách, nikoliv na Městské bytové správě,“ zdůraznil Hyka.


„Ušetříme, neboť malý zdroj na rozdíl od teplárny nemusí platit ekologickou daň. Máme spočítáno, že gigajoule tepla vyrobený námi bude asi o 166 korun levnější,“ je přesvědčen Tomáš Hyka.


Při průměrné spotřebě jedné domácnosti 40 gigajoulů tepla za rok bude úspora jedné rodiny činit přes šest a půl tisíce korun. „Pokud za pět nebo šest let někdo přijde s geotermální energií, nebudeme se jí bránit. Do té doby ale chceme levnější teplo. Mohli bychom zůstat věrni plynu a zároveň využít teplo geotermálního původu. V Evropě jsou podobné kombinace na denním pořádku,“ spekuluje Tomáš Hyka.