V pondělí 15. března mělo být spuštěno další testovací místo u obchodního domu Centrál, ale nestalo se tak. „Testování měla spustit soukromá firma, bohužel nedostala souhlas od hygieniků,“ přiblížila mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová.

Na testy v nemocnici se přitom čeká i několik týdnů. Více volných termínů nabízí nemocnice až v dubnu, sem tam se v březnových dnech objeví volný termín po zrušení rezervace. „Byl jsem se testovat už dvakrát, kvůli rodičům. Na první pokus jsem šel na test skoro za tři týdny, při druhém za dva. Ta kapacita je podle mého strašně malá,“ popsal sedmačtyřicetiletý Pavel z Jablonce.

Nejbližší volný termín pro zájemce, kteří chtějí podstoupit antigenní test na covid-19, je v Liberci za šest týdnů. Podle dat krajského rezervačního systému nemají žádný volný termín až do začátku května ani testovací místa ve Frýdlantu a Turnově. Další místa v kraji jsou také přetížená a kapacity nebudou navyšovat, protože nemají dostatek personálu. Podle hejtmana Martina Půty je současný stav způsobený tím, že někteří zaměstnavatelé poslali své zaměstnance na povinné testy na místa, kde se má testovat pouze veřejnost.

Žena v Jablonci vyskočila z jedoucí sanitky.
Mezi Jabloncem a Libercem vyskočila za jízdy žena ze sanitky. Utíkala pryč

Počty testovacích míst v Libereckém kraji sice rostou, stále jde ale o zdlouhavá řízení. V kraji se testuje antigenními testy o dvacet procent méně, než je celostátní průměr. „Budeme pokračovat v navyšování antigenních testů, abychom se dostali alespoň na ten průměr,“ slíbil Půta.

Na Jablonecku testy provádí ještě společnost Smržo-Medic, a to na pracovišti Českého červeného kříže v Jablonci a na odběrovém místě v Tanvaldu ve sportovní hale zdejší základní školy.

Zájemci mají možnost zakoupit si test třeba i v supermarketech. Třeba Kaufland nabízel v minulém týdnu antigenní testy za 149 korun za kus. „To je hodně. My jsme doma čtyři, to je šest set za týden, za měsíc dva a půl tisíce. Pokud nebude testování přístupné, jen tak se koronaviru nezbavíme,“ komentoval Jablonečan Pavel.

Testování u Centrálu

Mělo by se ale zablýskat na lepší časy. Testování u jabloneckého Centrálu by mělo být spuštěno v horizontu maximálně dvou týdnů. „V jednání je ještě třetí testovací místo, pro které magistrát vytipoval několik lokalit. Obě budou provozovat soukromé společnosti,“ doplnila vedoucí kanceláře jabloneckého primátora Jana Matěchová.

Jablonecký magistrát přitom své zaměstnance testuje od podzimu loňského roku. „Tehdy bylo naším hlavním cílem ochránit pracovníky úřadu a zachovat co největší rozsah poskytovaných služeb úřadu vůči veřejnosti,“ vysvětlil primátor města Jiří Čeřovský. Testovaní byli hlavně pracovníci v sociálních službách, u přepážek, členové rady a zastupitelstva. Testovali se také strážníci a postupem doby přibyli i pracovníci, kteří uklízí město, a zaměstnanci technických služeb.

„Od začátku roku nabízíme zaměstnancům, kteří mají zájem, testy hrazené ze zdravotního pojištění. Tímto způsobem se nám dosud podařilo zachytit jednotky pozitivních. Minulý týden jsme testovali 126 osob a všichni byli s negativním výsledkem,“ přiblížil tajemník magistrátu Marek Řeháček.

Ilustrační. Doprava. Zima. Sníh. Silničář. Pluh.
Silnice z Tanvaldu do Harrachova bude pro nákladní vozy uzavřená

Do 17. března musí být otestovaní všichni zaměstnanci magistrátu. „Test si mohou nechat udělat na úřadě nebo na jiném místě, ale musí pak prokázat, že jej absolvovali,“ dodal Řeháček. Situace na magistrátu je díky testování od jeho spuštění stabilní, nemocnost se pohybuje kolem 10 procent.

Od konce února je v provozu také jablonecké očkovací centrum, které je v městské sportovní hale u přehrady. To už minulý týden proočkovalo 400 klientů denně. „Očkovali jsme jednak seniory, jednak učitele. Vše probíhá hladce bez větších problémů,“ ujistil ředitel Nemocnice Jablonec Vít Němeček.