Kdy: pátek 18. října, od 9 hodin
Kde: Ekocentrum, Jablonec n. N.
Za kolik: zdarma

Program s tematikou stromů a jejich významu chystá také jablonecké ekocentrum, a to na pátek 18. října. Zvány jsou školy i veřejnost. Zájemci si budou moci vyzkoušet práci se dřevem a vyrobí si dřevěné ozdoby, dozvědí se mnoho o životě stromů, jak se mění životní rytmus dřevin během celého roku, jak vypadají různé plody stromů, zahrají si sluchové a listové pexeso.

„Chybět nebude ochutnávka různých druhů ovoce, jakožto plodů ovocných stromů, Keltský stromový kalendář a výtvarná technika frotáže listů. Mikroskopem prozkoumáme list zblízka a mnoho dalšího,“ zve na akci Simona Jašová z jabloneckého Ekocentra, které sídlí v prostorách Eurocentra. Dopoledne je určeno školám a od 13 hodin je akce otevřena pro širokou veřejnost. Vstup je zdarma.

Ochrana stromů není jen novodobý trend ekologů. Zabývali se jí např. za první republiky okrašlovací spolky. Výsadby stromů byly často společenskou událostí. V současnosti jsou to zejména organizace dobrovolníků (ČSOP) nebo Nadace Partnerství, která organizuje soutěž Strom roku. Letos se uskuteční již 18. ročník a vítěz bude nominován na Evropský strom roku.

S nápadem na obnovu prvorepublikové tradice v České republice přišli bývalý ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy a známý popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný.

Datum první oslavy svátku stromů, Den stromů a dřeva bylo stanoveno na 20. října 2000, protože v mnoha lokalitách České republiky jde o vhodný termín pro sázení stromů a podzim je také časem, kdy jsou stromy nejkrásnější a hrají všemi barvami.