Dožívá se věku až tisíc let a svůj nový domov našel i v Libereckém kraji. Záchraně nejvzácnějšího původního stromu zdejší krajiny se věnuje 23 let liberecký spolek Čmelák, který s podporou ministerstva životního prostředí a veřejnosti připravil a realizoval projekt 1000 tisů do hor.

„Tisy z české krajiny mizí i dnes. Nesvědčí jim rychlé oteplování a vysoušení krajiny, jsou to stromy velmi dlouhověké, ale také velmi konzervativní,“ nastínil situaci Jiří Antl ze spolku Čmelák s tím, že i prakticky nulová výsadba vedla k velkému úbytku.

Ve spolku se zaměřují na mapování dospělých jedinců v krajině, sběr jejich semen, pěstování sazenic a výsadbu. Loni také pokračovali v hledání nových tisů v krajině. „Stromy pro budoucí sběry jsme si připravili i novými výsadbami ve spolupráci s veřejností. Vysadili jsme pět skupin po čtyřech kusech na různých místech v Libereckém kraji, a to u Světlé pod Ještědem, ve Smržovce na okraji Jizerských hor, v Rousínově v Lužických horách a u Stvolínek a Nového Oldřichova na Českolipsku,“ vyjmenoval lokality Antl. Tím, že stromy porostou na osluněných místech, mohou plodit už ve 20–30 letech, zatímco v přirozeném prostředí zastíněného lesa začíná tis plodit až v 70–120 letech.

Spolek Čmelák na facebooku

Výsadba probíhala i v lese, do čtyř lokalit v okolí Liberce putovalo dvacet pět kusů. Součástí projektu bylo i nalezení cesty připravených sazenic do lesů v příštích letech. „Zajišťujeme nejen výsadbu, ale také ochranu proti okusu lesní zvěří a následné monitorování, jak se sazenicím daří,“ doplnil další člen Čmeláku Tomáš Kolečář.

Nyní mají připraveno v lesních školkách dalších více než tisíc sazenic, které začnou vysazovat letos a výsadbu chtějí dokončit na podzim. V rámci mapování se může zapojit veřejnost. „Pokud někdo ví o nějakém pěkném tisu v krajině, může nám dát o něm vědět. Ochrání ho tak pro budoucí generace,“ zdůraznil Jiří Antl.

Projekt Návrat 1000 tisů do hor zároveň běží i na portále Darujme.cz, kde ho mohou zájemci finančně podpořit. „Dlouhodobým cílem projektu je spojit síly lesníků, ochránců přírody, vlastníků jednotlivých pozemků a veřejnosti tak, aby se vytvořila dlouhodobá strategie na podporu této vzácné dřeviny,“ vysvětlil Kolečář.

Tis červený je ze zákona druh zvláště chráněný, silně ohrožený. Široké veřejnosti je nyní znám spíše jako dřevina parková v podobě nepůvodních keřových zahradnických kultivarů. Původní tis je ale strom s kuželovitou až kulovitou korunou, dosahující výšky 10 až 15 metrů a průměru kmene až 1 metr.