Událost, která silně ovlivnila zdejší obyvatele a znamenala zastavení výstavby sypaných hrází. „Byl to otřesný pohled," řekla Eva Bulavčáková po zhlédnutí digitálně vyčištěného snímku, který byl pořízen několik dní po katastrofě.

Stromy a suť rozházené po údolí města Desná, ale také domy jako rozpůleny motorovou pilou. Takový byl tehdy obrázek hrůzy. „V současnosti už není naživu nikdo z pamětníků. Jediné, čím disponujeme, jsou dřívější zapsaná svědectví," upozornil současný starosta Desné Jaroslav Kořínek.

TISÍCE NÁVŠTĚVNÍKŮ

Od této události už uplynul sice dlouhý čas, ale připomenout si ji přišly tisíce lidí. Místo vody se tak areálem valily davy návštěvníků. Ty ostatně nestíhala odvážet ani kyvadlová doprava.

Připomínce tragédie se věnoval celý odpolední blok, jenž odstartoval ve 14 hodin. Vyvrcholením bylo vysvěcení pomníku, který nese jména obětí katastrofy. „Nikdy není pozdě. Když pocítím svou zodpovědnost k takové události čas nehraje roli," myslí si kaplan Petr Šabaka, který nový pomník požehnal. Najdete jej kousek od paty hráze na břehu za šoupátkovou věží. V 15:30 hodin, tedy přesně v době, kdy byl dělníky zpozorován průsak vody v hrázi, se držela minuta ticha následována státní hymnou.

Velká očekávání veřejnosti byla také od animace, kterou organizátoři nechávali zpracovávat. Před velkoplošnou obrazovkou se tak tísnilo několik stovek lidí. „Je pravda, že jsem si to nedovedl představit" přiznal Honza z Jablonce. Zarážela jej hlavně rychlost celé katastrofy.

Za půl hodiny voda zabila 65 lidí, zničila 33 domů, přes 300 osob zůstalo bez přístřeší. Za hlavní příčinu neštěstí se přitom dlouho považoval nevhodně zvolený materiál tělesa hráze. Studie z roku 1996 to vyloučila a jako příčinu protržení identifikovala průsak vody tělesem přehrady. Ta nebyla nikdy obnovena a její trosky jsou dodnes mlčenlivým svědkem tragédie.

Svému účelu sloužila přehrada pouhých deset měsíců. Proud, který před sebou hrnul dřevo a trosky, smetl desítky domů a následky havárie zasáhly i Železný Brod. V nedalekém Tanvaldu voda zaplavila sklepy a přízemí domů. Zajímavostí je i to, že hladina Jizery se zvedla až v Mladé Boleslavi. Proti několikametrové vlně v Desné to však bylo o zanedbatelných 25 centimetrů.