Vlna nevole se zvedla pro záměru radnice postavit několikapodlažní domy v lokalitě Dolina. Protest proti podepsalo v petici přes dvanáct stovek lidí. Investor Ekky Development zaslal jablonecké radnici memorandum, že za těchto podmínek nemůže v projektu pokračovat.

„Z našeho pohledu je v tomto okamžiku projekt zastaven,“ potvrdil za investora Pavel Řežábek. Poskytovat více informací by bylo podle něj předčasné. „Jednáme s městem, které musí udělat kroky směrem k petičníkům,“ dodal Řežábek.

To potvrdil i místostarosta Otakar Kypta, který se chce s petičním výborem a sdružením Dolina sejít ještě tento týden. „Chci zjistit jejich nepřekonatelnou hranici, přes kterou vlak nejede,“ vysvětlil s nadsázkou Kypta.

Veřejné jednání, na kterém chtěl před třemi týdny investor lidem svůj projekt představit, mělo bouřlivý průběh. Místním lidem zejména vadí vysoká podlažnost navrhovaných domů, ke kterým vedou stávající úzké silnice.

Platný územní plán totiž počítá s podstatně nižší zástavbou, ale v projektu se už uvažuje, že územní plán bude změněn. „A zadali to už do podmínek pro investora, povolit vyšší objekty s tím, že změnu územního plánu zastupitelé odsouhlasí,“ uvedl Vlastislav Motl z petičního výboru.

Motl chápe snahu města dostat počet obyvatel Jablonce přes padesát tisíc, ale ne tímto způsobem zástavby. „Do lokality podle nás a územního plánu patří rodinné domky s maximálně dvěma a půl podlažími a ne paneláky s rovnou střechou,“ argumentuje zástupce petičního výboru.

Pokud by investor od svého záměru stavět na Dolině ustoupil, město dokonce zvažuje nabídnout mu pro výstavbu jinou lokalitu. Jednají i o variantě, zda může Ekky Development projekt podle přání občanů upravit. To by ale mělo finanční dopad pro město.

„Pokud ustoupíme a postaví se na Dolině nižší domy, za městem pak půjde daleko více nákladů na komunikace a sítě,“ poznamenal místostarosta Kypta. Tyto náklady totiž byly všechny schovány do projektu investora, pokud by stavěl pro něj ekonomicky výnosnější vyšší domy.

Na memorandum, které radnice 20. října od investora obdržela, si nechává město zpracovávat právní rozbor.

Zatupitele výstavba na Dolině příliš nezajímá

Pod peticí je podepsáno 1207 lidí. Vlastislav Motl na osmadvacet zastupitelů ze třicet dopisem apeloval, aby problematiku znovu otevřeli. Je zklamán z reakce. "Ozval se mi jediný a to místostarosta Kypta," konstatoval zástupce petičního výboru.

Vedle plánované vysoké zástavby, která není v souladu s dosud planým územním plánem, se místní lidé obávají zatížení lokality dopravou. "Silnice jsou příliš úzké a není moc místo, kam je rozšířit," argumentuje Motl. předpokladem totiž podle projektu je vznik zhruba 230 bytových jednotek, což by mohlo být sedm stovek obyvatel. Odhadem tak do lokality přibude tři sta aut.

Poptávka po bytech rychle klesá

Zatímco před pěti lety byl hlad po novém bydlení a lidé neměli z čeho vybírat, dnes se situace obrací. Bytů a domků je nadbytek, ale lidé nemají peníze, nebo se nechtějí uvázat v ekonomicky nestabilním momentě do hypotéky. Navíc výběr a posuzování klientů, kterým banky poskytnou úvěr na bydlení, se podstatně zpřísnil.

V Jablonci výstavba a nabídka převyšuje také poptávku. V nedalé lokalitě od Doliny, v ulici Lesní dostavují dva objekty, i v nich stále nabízejí volné byty.