„To je dražší než v hlavním městě. To si dělá město Jablonec ostudu,“ komentoval výši poplatku Stanislav Macura, který přicestoval předevčírem linkovým autobusem Praha – Jablonec nad Nisou. „Jestli mají tak drahá prkénka nebo si myslí, že je to tady takový luxus?,“ pokračoval nevěřícně pasažér Macura.
Vybavení těchto veřejných záchodků není ovšem zdaleka tak přepychové, jako třeba u Pražského Hradu, kde také vybírají za použití desetikorunu. Bezdotykové baterie chybí, automatické čištění záchodového prkénka rovněž. Dokonce za použití opravdu pro nás luxusního WC například v Rakousku nebo v Německu zaplatí zákazníci 0,50 EURO, což je v přepočtu přibližně čtrnáct korun.
Sociální zařízení pro veřejnost umístěné na jabloneckém autobusovém nádraží vlastní Technické služby Jablonec n. N. „Tyto jediné záchodky jsou v majetku technických služeb, a proto je město nedotuje,“ informovala Jana Fričová, vedoucí oddělení komunikace s veřejností Městského úřadu v Jablonci nad Nisou. Všechna ostatní veřejná WC jsou ve vlastnictví města, a to platí technickým službám za jejich provoz. Občana stojí jejich užití čtyři koruny.
„I cena deset korun je ztrátová,“ sdělil Luděk Dvořák, ekonomický náměstek Technických služeb v Jablonci n. N. Lidem se však tato částka nelíbí a protestují. Někdy dokonce po vykonání své potřeby odmítnou zaplatit, někdy mají sprosté připomínky. „Jedna paní mi říkala, jestli jí také umyju zadek za tu cenu,“ svěřila se zaměstnankyně technických služeb, která nechtěla být jmenována. Je také hodně lidí, jež se po zjištění výše poplatku ještě ve dveřích obrátí a odcházejí. „Lidé si stěžují a cenu komentují. Je to tak časté, že už ani nereaguji,“ dodala nejmenovaná zaměstnankyně.
Provozování této služby by technické služby města rády někomu přenechaly. „Nepovažujeme za vhodné a společensky únosné tuto službu v těchto místech náhle zrušit,“ poznamenal Luděk Dvořák. Ideální by podle něho bylo, aby se o své cestující starala ČSAD tak, jako se stará např. ČSD.