„Vyučil jsem se truhlářem, ale nikdy mě to k práci se dřevem netáhlo. Poté, co jsem vystřídal několik zaměstnání, jsem zakotvil jako trafikant,“ popsal začátky mladý holič s tím, že majitelem trafiky byl Bohuslav Fiala, který zároveň otevřel i Classic Man Barber Shop v Liberci. „Začal jsem holičství pravidelně navštěvovat. Jednou se mi nechtělo čekat, tak jsem se ostříhal sám, a druhý den se mě šéf zeptal, kdo stojí za novým účesem. Slovo dalo slovo a nabídl mi, zda bych to nechtěl zkusit jako barber,“ pokračoval Dědek.

Následoval kurz, zaučení u kolegy Jakuba Minaříka a první klienti. „Zájem o služby stále trvá a boom barber shopů pokračuje. I pánové se rádi svěří do rukou profesionála, aby se líbili nejen okolí, ale i sami sobě,“ řekl Dědek. Mezi klienty prý převládají studenti a zákazníci sázejí převážně na klasiku. Ale najdou se i tací, kteří se nebojí extravagantních stylů.

Kozákov.
CYKLOTRASA: Zlatou stezkou Českého ráje až na Kozákov

Aktuálně se snaží nabrat co nejvíce zkušeností a jde do toho naplno. „Jsem realista a vím, že zatím nemám takové schopnosti, abych uspěl na barber battlech (souboje holičů, pozn. redakce),“ svěřil se mladý barber.

Další možnosti, jak si rozšířit obzory, nabízejí různé veletrhy či návštěvy úspěšných českých či zahraničních holičů. „Nedávno do našeho barber shopu zavítal jeden z nejlepších barberů Evropy Karel Cavalier, který žije v Plzni. Ukázal nám extravagantní střihy a poradil s technikami stínování,“ doplnil Dědek.

A jak takový proces úpravy vousů probíhá? „Zákazník se posadí do křesla, začnu s tvarovou úpravou vousů a nahrubo udělám konturu. Následuje hot towel neboli zapářka, která vousy změkčí. Poté prostřednictvím shavetty provedu zaholení a udělám jasné kontury. Pak aplikuji dezinfekci, balzám po holení a provedu konečnou úpravu vousů, aby držely požadovaný tvar, a použiji doplňkové produkty jako olejíčky kvůli hydrataci,“ uvedl Dědek.

RunBo Team stojí za organizací závodu s názvem Vratislavický Běhoun. Na snímku zakládající členové skupiny.
Partu z Liberecka spojila láska k běhu. RunBo Team závody už i organizuje

Jak sám přiznal, inspiraci vyloženě nehledá, ale snaží se sledovat aktuální klasické i extravagantní trendy. V tom mu hodně pomáhá i sociální síť Instagram. „Dělat barbera mě naplňuje, je to kreativní práce. Baví mě práce s lidmi a největší radost mi udělá proměna a spokojenost zákazníka,“ uzavřel vyprávění Tomáš Dědek.