„Lidé si všimli, že muž se již z vody nevynořil. Sami pro něj skočili a vytáhli tonoucího z vody na břeh. Muž nejevil známky života,“ řekl místopředseda Vodní záchranné služby Českého červeného kříže v Jablonci Rudolf Rieger. Lidé sami začali s resuscitací.
„Když jsem dorazil na pláž u Bižuterie, pokračoval jsem v resuscitaci. Po příjezdu záchranářů měl třicátník obnoveny základní životní funkce,“ sdělil plavčík Petr Šantavý, který přispěchal lidem na pomoc z blízkého jabloneckého bazénu.
Podle Rudolfa Riegra je na vině šok z horka. Záchranáři muže převezli do jablonecké nemocnice. „Včera jsme muže přeložili z oddělení ARO na jednotku intenzivní péče,“ řekla tisková mluvčí jablonecké nemocnice Petra Krajinová s tím, že pacient nechce uvést, jaká byla příčina jeho tonutí.
Nyní je muž mimo nebezpečí, zcela se však ještě nezotavil.
„Letos to je první vážnější případ, který se stal na jablonecké přehradě,“ konstatoval Rudolf Rieger. Poslední vážnější případ zaznamenala vodní záchranná služba v září loňského roku, kdy šestičlenná skupina na plachetnici podcenila silný vítr na vodní nádrži Mšeno.
„Ve většině případů se setkáváme s drobnými poraněními jako jsou odřeniny a podobně,“ doplnil Rieger.
Vodní záchranná služba Českého červeného kříže má stanici první pomoci na Tajvanu a cedule s krizovým číslem jsou umístěny okolo celé jablonecké přehrady.

„Každý plavčík musí projít školením. Také jednou za dva roky musíme složit testy, zda práci plavčíka můžeme vykonávat. Zaměřujeme se například na vyhledávání tonoucího, resuscitaci, ošetření krvácení a další pomoc,“ doplnil Petr Šantavý.