Už od čtvrtka bojují v jablonecké herně v Pražské ulici nejlepší hráči kulečníku z celé republiky. Domácí oddíl sportovního kulečníku je pořadatelem zajímavého klání. „Jedná se o mistrovství republiky jednotlivců v trojbandu na velkém stole. Začali jsme už ve čtvrtek předkvalifikací. Celkově se do Jablonce sjelo přes třicet účastníků," informoval zástupce pořadatele Jan Hudák.

Bojují o Evropu

Mistrovství se hraje na závodních stolech velkého, evropského formátu o rozměrech 142 x 284 centimetrů. Na takové turnaje hráči musí trénovat a připravovat se velmi důsledně, pokud chtějí dál postoupit na mistrovství Evropy a světa. A takovou možnost bude mít také vítěz mistrovství, které se právě o tomto víkendu koná v jablonecké herně.„Do Jablonce se sjela celorepubliková špička. Úřadujícím mistrem je Jan Aleš z Kladna, který bude určitě chtít svůj titul obhájit. Ale adeptů na vítězství je tady víc," informoval zástupce pořadatelského oddílu Jan Hudák.

Jablonec má šance

Mezi adepty na titul určitě patří také členové jabloneckého oddílu sportovního kulečníku. „V hlavní soutěži bude bojovat dvanáct hráčů. Velkými favority jsou Ivo Gazdoš z Havířova, Radek Novák z Kladna a řada dalších," vyjmenoval top hráče jablonecký Jan Hudák. A právě on bude také v hlavní soutěži bojovat i titul mistra republiky. Ale za pořádající tým nebude sám. V kvalifikaci se představí i Janis Ziogas, který sbírá tituly na různých závodech a patří k těm sportovcům Jablonecka, kteří získali ocenění v anketě Nejlepší sportovec roku 2015. Z kvalifikace bude určitě chtít postoupit do hlavní soutěže.

Má už tři tituly

Po několika letech bude opět hrát také Josef Tichák z domácího oddílu. „Ten je držitelem prvních třech titulů mistra republiky v disciplíně trojband na velkém stole. Určitě stále vzbuzuje mezi hráči respekt," informoval Jan Hudák, předseda oddílu.

Čtyřdenní klání se hraje systémem dvou kvalifikačních skupin po třech hráčích, ze kterých vítěz postupuje do hlavní soutěže. V ní už má dvanáct hráčů jasnou účast podle výsledků v celorepublikových tabulkách.

Nastoupí také ženy

A další čtyři do ní přibudou. „Hlavní skupina začíná v sobotu v 16,30 hodin. V ní hraje šestnáct hráčů o titul mistra republiky, a to ve čtyřčlenných skupinách. První dva z každé skupiny postupují do nedělního KO systému. V něm se představí osm hráčů. Finále začíná v neděli od šestnácti hodin," popsal časový harmonogram Jan Hudák.

Připomenul také, že mezi účastníky nechybějí ani dvě ženy. Z Prahy přijela do Jablonce Irena Hambálková a z kladenského týmu se představí Veronika Krausová. „Je to určitě zpestření celého mistrovství. Jsou jistě schopné potrápit i chlapy," připomenul předseda oddílu TJ Bižuterie.

Jablonečtí pořadatelé zajistili pro účastníky výborné podmínky. Slavnostní zahájení už probíhajícího turnaje se koná v sobotu ve třináct hodin. „Mistrovství bude možné tentokrát sledovat i online: http://postak.broum.net/jablonec2016/. Finále se hraje v neděli v šestnáct hodin, hned po něm bude slavnostní vyhlášení výsledků," uvedl Jan Hudák.

Dostanou i finance

Na nejlepší hráče čekají krásné ceny z rukou místního skláře. Vítěz získá pohár, zlatou medaili a částku pět tisíc korun. Druhého potěší kromě poháru a stříbrné medaile také tři tisíce korun, třetí a čtvrtý získá pohár, bronzovou medaili a tisíc pět set korun, pátý až osmý tisícovku.

Předseda pořádajícího oddílu dodal, že budou jako organizátoři rádi, když se přijde podívat i veřejnost, která má vstup zdarma. „Přijít může kdokoliv. Budeme rádi, když uvidí, jak se hraje takové mistrovství a nebudou vidět kulečník jen jako hospodskou hru. Hráči, kteří se účastní těchto soutěží, předvedou kvalitní, nejlepší techniku. Trénují třeba několik hodiny denně," řekl Jan Hudák.

Připomenul také, že hrát mohou pouze v předepsaném oblečení, a to je jednobarevná černá společenská košile, vesta, motýlek nebo vázanka. Bez toho nastoupit nesmějí.