Mistrovství světa v klasickém lyžování, které v neděli skončilo v Liberci, bylo podle premiéra Mirka Topolánka velkým úspěchem. „Šlo o největší akci svého druhu, kterou jsme u nás pořádali a já chci osobně poděkovat předsedkyni organizačního výboru Kateřině Neumannové za její průběh,“ pravil Topolánek po pondělním zasedání vlády. Vítěze šampionátu, který zachránil, co mohl, pak spatřuje ve své vládě.

„My jsme akci převzali v době, kdy se někde cestou ztratilo 114 milionů korun. Museli jsme do Liberce poslat dodatečné prostředky, abychom zabránili mezinárodní ostudě,“ uvedl premiér.

Zároveň vyčinil novinářům, kteří prý o šampionátu informovali zaujatě a bez znalostí věcí. Vedle nich za viníky případných vad na kráse označil bývalou vládu ČSSD, která o konání MS rozhodla, a především lidi kolem Romana Kumpošta. Ten stál v čele organizačního výboru do roku 2007. Premiér soudí, že kvůli tlačence lidí kolem Kumpošta se mistrovství konalo ve Vesci, kde k tomu logicky nebyl oprávněný důvod. Proto také, na rozdíl od Harrachova, musela na Liberecku vyrůst řada sportovišť a další infrastruktura. Kumpošt se ale vždy bránil podobným nařčením konstatováním, že Harrachov při kandidatuře několikrát neuspěl, zatímco Vesec ano.

ČSSD se ohradila proti Topolánkovu obvinění
Slova premiéra Mirka Topolánka na adresu bývalé sociálnědemokratické vlády rozlítila předsedu ČSSD Jiřího Paroubka. Nazval je lživým nařčením. Podle lídra socialistů Liberec jako místo konání MS prosazovali tehdejší i současný primátor liberce Jiří Kittner (ODS), tehdejší hejtman Libereckého kraje Pavel Pavlík (ODS) a současný předseda Senátu PČR Přemysl Sobotka (ODS).

Paroubek zdůraznil, že do příchodu Topolánkovy vlády nebyla na liberecký šampionát ze státního rozpočtu čerpána ani koruna.

„Jediné prostředky, které byly poskytnuty, a to ve výši 700 milionů korun, poskytla vláda Mirka Topolánka. Právě tato dotace je předmětem velmi závažné zprávy NKÚ, která poukazuje na možnou trestnou činnost. Pokud tedy někde došlo k pochybení, pak to bylo na straně těch, kdo šampionát v Liberci od počátku prosazovali, tedy politiků ODS. A pokud došlo k finanční ztrátě, pak vinou vlády Mirka Topolánka,“ uzavřel Paroubek.

Jeho strana bude chtít, aby vláda zacházení se státními prostředky podrobně vysvětlila poslancům.

Liška má pochybnosti
Ministra školství Ondřej Liška má šampionát za úspěšnou akci, jejíž sportovní přínos je i z mezinárodního hlediska obrovský. O jejím financování ale podle něj existují oprávněné pochyby. „Základní chyba se stala v letech 2004 - 2006, kdy byla akce bez jakékoliv hlubší rozvahy schválena vládou.

Následně se začalo s navyšováním rozpočtu. Šampionát jsem zdědil na konci roku 2007, když jsem se stal ministrem. Kdybych na tyto věci měl vliv už dříve, velmi bych zvažoval, zda mistrovství za těchto podmínek vůbec pořádat. Myslím, že z toho plyne poučení a varování před akcemi velkého formátu, u kterých je zvlášť potřebná důsledná finanční rozvaha,“ sdělil Liška.

Nejvýznamnější výhrady Nejvyššího kontrolního úřadu, který kvůli neoprávněnému čerpání státních dotací podal několik trestních oznámení, se týkají postupu města Liberec a Technické univerzity v Liberci. „Pokud Finanční úřad, který je k tomu oprávněn, objeví nějaké nesrovnalosti, předpokládáme, že takto vynaložené prostředky budou vráceny do státního rozpočtu,“ uzavírá Liška.

Kumpošt se proti slovům Topolánka ohradil
O přidělení šampionátu do Liberce jsem zdaleka nerozhodoval a ani nemohl rozhodnout pouze já sám. Běžecký stadion ve Vesci byl vybrán na základě odborných studií a společného stanoviska zástupců města Liberce, Svazu lyžařů České republiky i Mezinárodní lyžařské federace (FIS). Připomínám, že se tak stalo v roce 2003, v rámci čtvrté kandidatury Liberce teprve poté, co jsme předtím třikrát neuspěli právě s Bedřichovem kvůli odmítavému stanovisku FIS i protestům ekologů z kácení stromů, nízké kapacitě komunikací a strachu z devastace Chráněné krajinné oblasti Jizerských hor.

Nevím, jaké má premiér informace o stavu infrastruktury sportovišť, ale v Liberci na Ještědu stojí můstky už od 60. let a pro potřeby MS byly renovovány. V Harrachově jsou můstky už delší dobu v nevyhovujícím stavu, který by pro případné pořádání MS potřeboval srovnatelné investiční náklady jako Ještěd, a navíc tam chybí další navazující infrastruktura - a v Bedřichově nejsou můstky vůbec. Výše stavebních investic do sportovních areálů by tak v obou případech byla nepochybně vyšší.

Přiznám se, že zcela nerozumím premiérovu opakovanému tvrzení, že se za mého působení „někde ztratilo 114 milionů korun z prvních marží FIS, které přišly do České republiky“ a důrazně tuto zavádějící informaci odmítám. Za dva a půl roku mého působení v čele organizačního výboru MS nám vyplatila FIS ve třech splátkách částku 64 993 525 korun, které byly použity na platy zaměstnanců, pronájmy kanceláří, výrobu prezentačních a propagačních materiálů, zpracování projektů jednotlivých sekcí organizace, tiskové konference a další aktivity. Po mém odvolání 26. července 2007 jsme navíc na kontě předali z prossvým nástupcům 13 880 265 Kč. Hospodaření organizačního výboru navíc podléhalo pravidelnému ekonomickému i daňovému auditu, zabývaly se jím také koordinační skupina FIS. Nikdy z naší strany k žádnému pochybení nedošlo. Tyto informace lze na FIS kdykoliv ověřit.

Před rokem a půl jsem se snažil vysvětlit, že má obvinění některými představiteli ministerstva školství a tělovýchovy z machinací se státními prostředky, jsou naprosto lživá. V minulých dnech jasně prokázal Nejvyšší kontrolní úřad, že jsem z titulu své funkce neznal jejich tok, ani o nich nikdy nerozhodoval. Považoval jsem proto celou záležitost za uzavřenou a opětovné spekulace o údajných „chybějících penězích“ zaznamenávám s překvapením a údivem.